Dziecko w sieci internetowej - zagrożenia

Dziecko w InternecieDziecko w Internecie - zagrożenia

Wszyscy powszechnie korzystają z sieci Internetu: osoby na całym świecie, niezależnie od wieku i płci. W dużej części także dzieci.

Ponieważ kupno komputera to coraz mniejsze koszta, rodzice kupują coraz młodszym dzieciom komputery i starają się, by przy okazji mieć dostęp do Internetu. To sprawia, że coraz młodsze dzieci przesiadują w sieci. Zaledwie kilkuletnie pociechy mają już swoje konto na facebook-u. Dziecko nie nauczy się jeszcze dobrze liczyć, a już korzysta z gadu-gadu czy tlena.

Rodzice często zapominają o tym, jakie to dla dzieci szkodliwe i niebezpieczne. Czasem myślą, że opowieści o internetowych zagrożeniach to problem krajów, w których Internet jest bardziej powszechny niż w Polsce. To błąd, bo kadry z amerykańskich filmów opowiadające o zboczeńcach i porywaczach, którym działać pomaga naiwność ludzi w sieci spokojnie mogłyby dziś dotyczyć rzeczywistości w naszym kraju.

Rodzice wmawiają sobie, że właśnie ich dziecku nic nie grozi i potem często żałują takiego optymizmu i naiwności. Należy pamiętać, że z Internetu tego samego, co nasze pociechy korzystają także inni ludzie, niekoniecznie dobrze wychowani i porządni obywatele. Internet jest w związku z tym przepełniony nie tylko grami, zabawami, obrazkami i informacjami na temat aktorów i muzyków, jest także pełen przemocy, informacji o narkotykach, straszliwych zbrodniach i rozmaitych chorobach. Jednym słowem rzeczami, których na pewno nie chcielibyśmy nawet na sekundę pokazać naszym dzieciom.

Dziecko w sieci internetowej - w Polsce

Przykładowo - polskie strony XXX nie posiadają żadnych zabezpieczeń przed dziećmi. Dziecko może przez przypadek, albo z ciekawości wejść na taką stronę i przeżyć traumę. Nie wspominając już o innych straszniejszych filmach i obrazach, powodujących potem zaburzenia psychiczne u dzieci, spowolnienie ich rozwoju i budowanie większego dystansu do otoczenia, a to z kolei często pociąga za sobą gorsze wyniki w szkole i mniejszą zdolność do budowania zdrowych relacji z otoczeniem.

Istnieją też "fizyczne" zagrożenia ze strony Internetu czy raczej jego użytkowników, które czekają na nieświadome niczego dzieci. Wielu porywaczy rozmawia z dziećmi by zwabić je w dane miejsce i wyrządzić im krzywdę, a rodzic tak naprawdę cały czas jest obok i nie zdaje sobie sprawy co dzieje się pod jego dachem. Już wiele wypadków pokazało, że udostępnianie małym dzieciom Internetu jest po prostu niebezpieczne i nieodpowiedzialne ze strony rodziców.