Dzieci a elektryczność - jak ochronić najmłodszych przed porażeniem prądem?

Dzieci a elektrycznośćKażdy rodzic wie, jak nieograniczona potrafi być pomysłowość dzieci. Często niestety nie ma ona zbyt wiele wspólnego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ani tym bardziej trzymaniem się z daleka od niebezpiecznych urządzeń elektrycznych. Szczególnie problematyczne stają się na przykład gniazda elektryczne. Czy można coś zrobić, aby uchronić najmłodszych przez niebezpieczeństwem? Jeśli chcecie poznać sprawdzone rozwiązania, zachęcamy do lektury.

Co może być przyczyną porażenia prądem?

Na wystąpienie porażenia prądem najczęściej wpływa kilka czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • źle przygotowaną instalację,
  • nieprawidłową eksploatację urządzeń elektrycznych.

Błędy w tworzeniu instalacji pojawiają się już na etapie projektowania, a także późniejszego wykonania poszczególnych elementów. Problemem bywa także nieodpowiednie użytkowanie - na przykład poprzez zbytnie przeciążanie sieci.

Szczególnie niebezpieczna bywa też pomysłowość dzieci, które potrafią użytkować choćby gniazda elektryczne w sposób niewłaściwy. Wówczas często dochodzi do porażenia.

Jakie konsekwencje niesie porażenie prądem?

Porażenie prądem wpływa na cały organizm. Powoduje skurcz mięśni oraz problemy z układem oddechowym i krwionośnym, co potrafi doprowadzić do utraty świadomości, a nawet zatrzymania akcji serca. Porażenie potrafi zatem być szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia lub życia, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Czy można jakoś zabezpieczyć szczególnie newralgiczne elementy domowej instalacji, aby dzieci nie miały do niej dostępu?

Dzieci a elektryczność

Poniżej podajemy praktyczne rozwiązania.

Zakrycie gniazd - zatyczki czy gniazda z klapką?

Gniazda elektryczne bywają szczególnie niebezpieczne. Zazwyczaj znajdują się do 30 centymetrów nad podłogą, dlatego są często w zasięgu małych rączek.

Do ograniczania dostępu można wykorzystać:

  • gniazda hermetyczne,
  • specjalne zatyczki.

Gniazda hermetyczne stosuje się powszechnie w łazienkach i kuchniach, w których chronią przed dostaniem się do wnętrza wody. Posiadają specjalną klapkę, chroniącą przed dostaniem się do wnętrza pyłu oraz wilgoci. Mogą też uchronić dzieci przed porażeniem. Niestety, maluchy szybko uczą się, jak samodzielnie podnieść klapkę. Z tego względu rozwiązania tego typu nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie.

Zdecydowanie praktyczniejsze są specjalne zatyczki ochronne, które wkłada się do kontaktów. Produkt ten ma szereg praktycznych zalet. Przede wszystkim wykonuje się go z plastiku nieprzewodzącego prądu. Zatyczki są małe, kosztują raptem kilka złotych i mają uniwersalny rozmiar, dlatego nie musimy specjalnie zmieniać domowych gniazdek, aby je zamontować. Bez trudu dostaniemy je w niemal każdym sklepie. Trudno je wyjąć, dzięki czemu stanowią skuteczne zabezpieczenie przed dziećmi, uniemożliwiając włożenie jakiegokolwiek przedmiotu do otworu w gniazdku.

Edukowanie dzieci - co maluchy powinny wiedzieć o elektryczności?

Oprócz zabezpieczeń, których zadaniem jest ochrona przed porażeniem, warto wprowadzić również profilaktykę i już od najmłodszych lat wpajać dziecku zasady bezpieczeństwa. Dzięki temu można uniknąć wielu zachowań zagrażających zdrowiu i życiu.

Przede wszystkim dziecko powinno wiedzieć, że nie należy zbliżać się do uszkodzonych urządzeń elektrycznych, czy wkładać jakichkolwiek przedmiotów do gniazd elektrycznych. Warto także zapoznać najmłodszych z piktogramami, informującymi o zagrożeniu. Pojawiają się one na budynkach i urządzeniach elektromagnetycznych.

Edukacja powinna przedstawiać nie tylko negatywne strony, ale również korzyści płynące z energii elektrycznej. Trudno wskazać idealny wiek, kiedy można zacząć pokazywać dziecku działanie elektryczności. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie techniką, niekiedy pierwsze wspólne zajęcia można wprowadzić już około 2 roku życia.

Wiedza oraz świadomość zagrożenia potrafią w wielu przypadkach zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieodpowiedzialnych i niemądrych zachowań u najmłodszych. Wszystkie opisane powyżej zasady można przedstawić maluchom samodzielnie, podczas rodzinnej zabawy, lub poprzez udział w rozmaitych warsztatach, prowadzonych przed specjalistów, którzy na co dzień zajmują się BHP lub energetyką.

Bezpieczne dziecko - szczęśliwsze dziecko

Bezpieczeństwo przestrzeni życiowej dla maluchów to aspekt priorytetowy dla każdego rodzica. Warto zatem zadbać o zastosowanie w domach odpowiednich rozwiązań, które ochronią nasze maluchy przed niezbyt mądrymi zabawami. Równocześnie należy dbać o rozwój intelektualny oraz rozbudowywanie świadomości dziecka poprzez pokazywanie zastosowania elektryczności w życiu codziennym. Może to nie tylko uchronić je przed zagrożeniami, ale też stać się świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Jeśli potrzebujesz porady, jak prawidłowo zbudować domową instalację, warto odwiedzić stronę https://Gajwer.pl, pełną pomysłów i wskazówek od ekspertów.

Komentarze