Dekorowanie ogrodu - o czym trzeba pamiętać?

Dekoracje ogrodoweOgrody zaczynają być coraz częściej dekorowane i świadomie aranżowane, aby stanowić przestrzeń, łączącą się ze wszystkimi budynkami, które znajdują się na posesji. Dekoracja ogrodu przybiera rozmaite formy. Najczęściej łączy się kilka elementów, które sprawiają, że ogród odpowiada wszystkim potrzebom domowników, a przy tym wygląda po prostu pięknie. Co zrobić, aby przestrzeń wokół naszych domów prezentowała się jak najlepiej? O tym opowiemy poniżej.

Do czego potrzebujemy ogrodu?

Przestrzenie przydomowe przestały pełnić wyłącznie funkcję praktycznego zaplecza lub warzywniaka. Obecnie balansują pomiędzy dekoracją, a strefą wypoczynku, w której regenerujemy siły w przyjemnych okolicznościach przyrody.

W ogrodach pojawia się w związku z tym szereg rozmaitych elementów, które poprawiają wygląd oraz zwiększają funkcjonalność danego miejsca. Spora ich część może także stanowić ciekawą dla oka dekorację.

Roślinność - podstawa w każdym ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie ogród bez zieleni i rozmaitych roślin kwitnących. Przybierają różne formy, a ich rodzaje dobiera się do stylu aranżacji. W niektórych przestrzeniach pojawia się więcej drzew i krzewów, w innych podstawą są byliny oraz rozłożyste pnącza.

Rośliny są niekwestionowaną ozdobą, zwłaszcza jeśli odpowiednio zaplanujemy nasadzenia, dostosowując je zarówno do warunków w ogrodzie, pór roku oraz wymagań poszczególnych gatunków.

Architektura - mała i duża

W ogrodach pojawiają się także rozmaite formy architektoniczne, o charakterze dekoracyjnym (pergole, kratownice, mostki) lub ozdobno-funkcjonalnym (altany wypoczynkowe, place zabaw dla dzieci). Bywają wykonywane z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych i wpisują się niemal w każdą z modnych aranżacji.

Warto zastanowić się, co jest nam potrzebne i zaprojektować ogród kompleksowo tak, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały i tworzyły spójną całość.

Oświetlenie ogrodu - dla bezpieczeństwa i dekoracji

Światło pozwala na bezpieczne i przyjemne spędzanie czasu w ogrodzie, przemieszczanie się bez obaw o potknięcie. Oprócz tego potrafi stworzyć również ciekawe formy dekoracyjne.

Ogród jest przestrzenią niezmiernie wymagającą. Wszystkie oprawy oświetleniowe muszą być zatem w pełni mrozo- i wodoodporne. Warto również znaleźć sprawdzone produkty o wysokiej trwałości, dzięki czemu lampy będą działać przez dłuższy czas. Szczególnie dobrze sprawdzają się źródła światła LED, które świecą nawet do 50000 godzin.

Lampy w ogrodzie gwarantują bezpieczeństwo. Stanowią też ozdobę. Z ich pomocą można akcentować szczególnie ciekawe elementy (na przykład małą architekturę, cenne okazy roślin). Drugim z powszechnie stosowanych zabiegów dekoratorskich jest cieniowanie z pomocą światła. Jak z jego pomocą osiągnąć ciekawe efekty? Wystarczy oświetlić konkretny obiekt (na przykład krzew lub drzewo) tak, aby rzucał cienie na płaską powierzchnię, znajdującą się za nim.

Rekreacja - strefa wypoczynku w najmodniejszym stylu

Jak powiedzieliśmy na samym początku, obecnie ogród powinien służyć przede wszystkim ludzkiej przyjemności. Nie może w nim zatem zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworzą mocno zróżnicowane produkty w najmodniejszych stylach - minimalistycznym, retro i klasycznym, aby każdy mógł znaleźć odpowiednie meble, dopasowane do swoich potrzeb i wymagań konkretnego ogrodu.

Meble wykonuje się z rozmaitych materiałów. Wciąż są popularne elementy wyposażenia z naturalnych surowców, jak rattan, drewno lub metal. Wiele osób decyduje się też na meble z technorattanu lub polipropylenu, które są zdecydowanie trwalsze, odporne na warunki atmosferyczne, a przy tym wyglądają równie ciekawie i dekoracyjnie, jak odpowiedniki z tradycyjnych surowców.

Piękny ogród - oaza dla całej rodziny

Wypielęgnowany i dobrze zaprojektowany ogród często zaczyna pełnić w okresie letnim funkcję salonu - spędzamy w nim sporo czasu na wypoczynku i rekreacji, a także zapraszamy do niego bliższych i dalszych znajomych.

Nowoczesne technologie (np. sprawne systemy grzewcze do stosowania na zewnątrz) sprawiają, że spore grono osób spędza czas w ogrodzie nawet do pierwszych przymrozków. Co ciekawe ogród może być dekoracją nawet w okresie mrozów. Występuje w nim przecież wiele roślin zimozielonych, z wielobarwnymi jagodami, pozostającymi na krzaczkach przez długi czas. W czasie Bożego Narodzenia wiele osób decyduje się na wprowadzenie do ogrodu dodatkowego, ozdobnego światła - lampek choinkowych, zawieszanych na drzewkach, krzewach lub elementach architektonicznych.

Ogród stanowi zatem dekoracyjne uzupełnienie każdego domu praktycznie przez cały rok.

Chcesz ciekawie oświetlić swój ogród? Odwiedź stronę: https://lampy.it, pełną pomysłów i ciekawych porad eksperckich.

Komentarze