Dbanie o oczy - latem

Dbanie o oczy latemOczy są naszym oknem na świat, więc bardzo ważne jest, aby dbać o nie przez cały rok. Jednak w lato, a szczególnie w wakacje, kiedy poświęcamy swój czas na relaks, podróże są okresem szczególnie niebezpiecznym dla naszego wzroku.

Nie ważne, czy wybieramy aktywne spędzania czasu, czy też wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o nasze oczy, które w większym stopniu narażone są na promieniowanie słoneczne, wiatr, słoną lub chlorowaną wodę oraz piasek i pył.

Promieniowanie UV jest niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla oczu. Podczas słonecznego dnia do naszych oczu trafia do 10 razy więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia, a tafla wody odbija aż 95% promieni słonecznych niż zwykle. Co ciekawe, mimo że promieniowanie UV jest najbardziej intensywne w południe, to oczom najbardziej szkodzi rano oraz po południu - wtedy słońce jest bezpośrednio w linii naszego wzroku. Skutkiem braku ochrony oczu, przed słońcem przez dłuższy czas jest np. pieczenie, uczucie piasku lub ciała obcego, światłowstręt, nadmierne łzawienie, wystąpienie zapalenia spojówek, zaćmy, świetlnego zapalenia rogówki, retinopatii słonecznej, czy skrzydlika. Aby uniknąć nie porządnych skutków promieniowania słonecznego należy zastosować się do któregoś z poniższych sposobów i rad.

Najpopularniejszym i chyba najważniejszym sposobem są po prostu okulary przeciwsłoneczne. Tylko uwaga, nie każde okulary przeciwsłoneczne rzeczywiście chronią przed słońcem, i zamiast pomóc jeszcze bardziej szkodzą. A dlaczego? Okulary słoneczne (te gorsze tzn. bez filtra UV) mimo, że są ładnie przyciemnione i mają ładne oprawki psują nasz wzrok, ponieważ przez tylko przyciemnione szkiełka, rozszerzają źrenice w wyniku czego wpada do soczewki oraz siatkówki więcej promieniowania, powodując ich uszkodzenie. Więc jakie okulary są odpowiednie? Przede wszystkim, co jest chyba oczywiste to te, z filtrem UV, które skutecznie powstrzymają szkodliwe promieniowanie. Najlepiej też, żeby okulary miały szerokie zauszniki i duże szkła (sięgające od łuku brwiowego do kości jarzmowej).

W Polsce ponad 11 milionów mieszkańców ma problemy ze wzrokiem, zatem te osoby także powinny zadbać o prawidłową ochronę oczu. Powinny one nosić okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi. Unikalną funkcją soczewek fotochromowych jest umiejętność przyciemnienia się na słońcu. Plastikowe soczewki pokryte są filtrem, który automatycznie dostosowuje się do różnych warunków świetlnych. Szkła reagują i odpowiednio zmieniają się, w zależności od intensywności promieniowania słonecznego. Pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, a w zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste. Jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne, a koszt takich okularów waha się w przedziale 70 - 1400 zł. Jeśli ktoś nie chce takich okularów, zawsze może dokupić nakładki przeciwsłoneczne na okulary, za około 30 - 40 zł.

Problemem okularów przeciwsłonecznych jest to, że mogą być czasem nie wygodne, nie za bardzo sprawdzają się w aktywnościach fizycznych oraz trzeba je chronić przez zarysowaniem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupuj u optyka, dobierzesz tam odpowiednie dla siebie soczewki, które mogą np. skorygować ewentualne wady wzroku. Zanim wyjedziesz na wakacje i wskoczysz do wody, pójdź także do sklepu sportowego po szczelne okulary do pływania, które zapewnią ochronę Twoim oczom przed morską wodą, a raczej soli w niej zawartej, chlorem z basenu ewentualnie nie do końca czystą wodą z jakiegoś zbiornika wodnego. Dla naszych oczu ważne jest dobre nawilżenie. W lecie spojówki robią się suche szybciej, dlatego dobrze byś miał zawsze pod ręką krople do oczu z hialuronianem. Krople nawilżające wyższej klasy mimo to, że nie zawierają konserwantów, zachowują sterylność nawet do kilku tygodni.

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe również nie mają łatwo - szczególnie na plaży, ponieważ oczy są wtedy narażone na silne działanie promieniowania słonecznego, wiatru i piasku co może spowodować odwodnienie oczu oraz doprowadzić do zespołu suchego oka, który charakteryzuje się dużym dyskomfortem, bólem, a także uczuciem piasku pod powiekami. Noszenie soczewek w jeziorze, morzu lub basenie może doprowadzić do zakażenia oczu niebezpiecznymi bakteriami, grzybami i pasożytami. Najniebezpieczniejszymi z nich to Acanthamoeba, których kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki lub nawet może prowadzić do utraty wzroku, zatem pływanie i nurkowanie w soczewkach jest zakazane.

Popularnym i również przydatnym sposobem jest ortokorekcja. W lecie osoby noszące okulary mogą skorzystać z niej, a metoda ta polega na leczeniu wzroku za pomocą soczewek w nocy. Specjalne soczewki zakłada się przed położeniem spać, a wada jest korygowana na 15 - 40h w ciągu dnia, w zależności od tego jak dużą wadę mamy i przez jaki czas soczewki są przez nas stosowane.

Osoby z wadami wzroku, mogą poddać się także laserowej korekcji wzroku, która polega na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą lasera. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz kombinacje tych wad koryguje wiązka lasera excimerowego. Zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu zjawiska fotoablacji, polegającego na usuwaniu kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona. Celem zabiegów jest trwała korekcja wad wzroku i większości przypadków wady korygowane są na zawsze. Takie rozwiązania doceniają pacjenci preferujący aktywne formy spędzania czasu.

  • Unikaj ekspozycji oczu na słońcu, w godzinach 11 - 15.
  • Zapewnij sobie przynajmniej 8 godzin snu, by oczy mogły odpocząć.
  • Unikaj bezpośredniego patrzenia prosto na tarczę słoneczną, ponieważ bardzo jasne i silne promieniowanie może nieodwracalnie uszkodzić siatkówkę i spowodować pogorszenie widzenia tzw. retinopatię słoneczną.

Dzięki oczom do mózgu przekazywanych jest aż 82% bodźców, są to jedne z ważniejszych narządów i dlatego tak niezwykle ważne jest dbanie o własny wzrok. W sezonie letnim cieszmy się atrakcyjnym wyglądem, ale należy zachować ostrożność i umiar w eksponowaniu na promienie słoneczne.