Czytanie książek, małe dzieci i rodzic, czyli jak przekonać dziecko do czytania książek?

Dziecko czytające ksiązkęPiękne, kolorowe książeczki dla dzieci, wabią różnymi kolorami, pięknymi ilustracjami, czy znajomymi nawet dla młodych rodziców postaciami. Jak jednak wprowadzić czytanie w domu, kiedy dziecko może wybrać tablet, smartfon, laptop czy telewizję? Jaka jest rola rodzica, w zachęcaniu do czytania? Od kiedy w ogóle wprowadzać książeczki w życiu malucha?

Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, trafiłeś doskonale. Znajdziesz tutaj wyczerpujące odpowiedzi, porady oraz rzeczy, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Pytanie pierwsze: Kiedy zacząć czytać dziecku i kiedy wprowadzać książki?

Kojarzysz może z różnych romansów scenkę, gdzie przyszła mama albo tata czytają książeczki dla dzieci, do jeszcze nienarodzonego dziecka w brzuszku? Najpewniej uważałaś/uważałeś to za urocze, ale dość naiwne. Możesz się zdziwić, ale takie zachowanie faktycznie ma sens. I to z kilku powodów.

  1. Po pierwsze, rodzic poznaje książeczki dla dzieci. Dzięki temu może sprawdzić, co faktycznie chciałabyś/chciałbyś przeczytać kiedyś maluchowi, a po co lepiej nie sięgać.
  2. Po drugie przyzwyczaisz się do głośnego czytania. Wypracujesz sobie nawyk, dzięki czemu kiedy dziecko już się urodzi, łatwiej będzie ci się zebrać do wspólnego czytania z nim.
  3. Po trzecie - i tu jest odpowiedź na pytanie kiedy zacząć czytać dziecku - faktycznie warto wcześnie zacząć. W praktyce już po narodzinach warto czytać na głos przy dziecku. I nie muszą być to książki dla dzieci. Może być to powieść, którą akurat sam/sama czytasz. Tak, nawet kryminał. Grunt, żeby niemowlę słyszało Twój głos. To pozwoli mu nie tylko go zapamiętać, ale i będzie wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. Bo raczej kiedy się czyta, wokół jest spokojnie, przyjemnie i wygodnie. Dziecko zaś to wyczuje i samo będzie spokojne.

Co do tego, kiedy wprowadzać książki, to również jak najwcześniej. Zwłaszcza przy obecnej ofercie księgarskiej. Specjalnie dla maluchów powstały bowiem książeczki kontrastowe i książeczki sensoryczne.

Książeczki kontrastowe to publikacje zawierające czarno-białe ilustracje z mocnym akcentem koloru - najczęściej czerwonego lub żółtego. Po co maluchom takie książeczki? Proste, geometryczne ilustracje kontrastowe dobrze działają na rozwijający się wzrok dziecka. Skupiają jego uwagę i stymulują rozwój zmysłu wzrokowego. Dodatkowo jest to pierwszy kontakt dziecka z książką. Małą, cienką i na tyle wytrzymałą, że wytrzyma upadki, próby gryzienia czy rzucanie. Może to brzmieć brutalnie jednak właśnie w taki sposób, dziecko oswoi się z formą książki, jako przedmiotu.

Książeczki sensoryczne zaś to coś idealnego dla małych odkrywców. Są to niemal zabawki zamknięte w formie stron. Specjalne "kartki" z różnych materiałów, o ciekawych fakturach, wydających ciekawe dźwięki, czy mających interaktywne elementy, jak na przykład kawałki materiałów imitujących zwierzęce ogony. Wszystko idealne do ciągnięcia, dotykania, gniecenia, uderzania, naciskania i wszystkiego innego co wymyśli maluszek. Wszystko idealne do poznawania różnych faktur, dźwięków, czy odgłosów, w przypadku książeczek z nagranym dźwiękiem.

Książka sensoryczna
Książka sensoryczna

Jaka jest rola rodzica w zachęcaniu do czytania?

Ogromna. Rodzic ma ogromne znaczenie w zachęcaniu do czytania. Bardzo często to właśnie postawa czytelnicza rodzica miała wpływ na to, czy sami czytamy książki. Wystarczy, że zadasz sobie trzy pytania:

  1. Czy w Twoim rodzinnym domu były książki?
  2. Czy Twoi rodzice czytali książki?
  3. Czy Sam/Sama czytasz książki?.

W skrócie, jeśli na wszystkie pytania możesz z czystym sumieniem odpowiedzieć "tak" to podziękuj rodzicom. Bo w znaczniej mierze dzięki temu, że widziałeś/widziałaś ich z książkami, sam/sama czytasz. Od dzieciństwa bowiem przyzwyczaiłeś się do książek w domu, a rodzice dali ci świetny przykład. Jak bowiem powszechnie wiadomo, dzieci powtarzają to, co ich rodzice. W przypadku, gdy rodzice nie czytają, brakuje tego przykładu. Wtedy też zachęcenie dziecka do czytania, może być trudniejsze.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Dobry przykład rodzica często nie jest wystarczająco zachęcający dla dziecka, aby czytać książki. Może być też tak, że sami obecnie mało czytamy, więc dziecku brakuje przykładu. Co wtedy zrobić? Oto kilka pomysłów, jak zmienić czytanie w świetną zabawę, która zachęci młody umysł do zgłębiania ogromu niezwykłych historii.

Mama czytająca dzieciom
Mama czytająca dzieciom

  1. Po pierwsze - jeśli dziecko jest małe, trzeba wprowadzić głośne czytanie. Choćby 20 minut wspólnego czytania przed snem. Jak to ma przekonać syna lub córkę do czegoś, czego nie lubi? Bo jest to wspólnie spędzony czas z rodzicem. Jeśli przez 20 minut całkowicie poświęcisz czas dziecku, głośno mu czytając, czy nawet wspólnie przeglądając obrazki w książce, to będzie dla niego wspaniały czas. Zwłaszcza jeśli w ciągu dnia pracujesz poza domem i maluch nie ma przez ten czas z Tobą kontaktu. Wspólne czytanie będzie mu się więc kojarzyło miło, przez co sama książka stanie się bardziej zachęcająca.
  2. Po drugie - kombinuj z formą książki. To zadziała zarówno na mniejsze, jak i większe dzieci, czy młodych nastolatków. Obecnie na rynku książki dostępne są różne książki interaktywne. Ruchome obrazki, rzeczy aktywowane za pomocą przycisku, specjalnego długopisu, kody do skanowania i powiązane z nimi aplikacje i wiele innych atrakcji. Książka zmienia bowiem swoją formę, aby być coraz bardziej atrakcyjna i ciekawa. Przy czym, takie właśnie publikacje stają się coraz powszechniejsze i łatwo znajdziesz coś dla swojej latorośli.
  3. Po trzecie - szukaj i pozwalaj szukać dziecku. Takie poszukiwania ciekawych książek mogą zaprowadzić się do stacjonarnej księgarni lub do biblioteki. Tak, do biblioteki lub stacjonarnej księgarni. Takie miejsca nadal istnieją i stale powiększają swoją ofertę. W przypadku małego dziecka na pewno zainteresują go ładne okładki, obrazki w książkach, czy właśnie przykłady takich interaktywnych elementów. Ty zaś jako rodzic upewnij się, że książka będzie odpowiednia dla Twojego dziecka. Przy czym oznaczenia wiekowe traktuj jako wskazówkę. Bardziej skup się na tematyce i słowach użytych w książce. Czy dziecko będzie zainteresowane historią i czy nie ma w tym zbyt skomplikowanych dla niego słów?

Podsumowując

Czytanie dla dziecka ma być przede wszystkim przyjemnością i miło spędzonym czasem. Jest to najlepszy argument i sposób na przemycenie książki do jego życia. Wprowadzenie go do świata czytelnictwa niezwykle zaś zaprocentuje na przyszłość. Nie tylko pod kątem oczytania i zdobywania kolejnych stopni naukowych. Czytanie to rozwój wyobraźni, kreatywności i pamięci. To poznawanie słownictwa, motywów i kultury, a także alternatywa wobec tabletów, laptopów i smartfonów.

Komentarze