Marzenia - czym są? O czym marzymy? - marzenia dzieci, nastolatków, dorosłych

MarzeniaKażdy z nas ma jakieś marzenia, jedni bardziej prozaiczne, inni nieco wyszukane, a jeszcze inni wręcz nierealne. Nie da się jednak ukryć, że tworzenie marzeń - nawet tych niemożliwych do spełnienia - jest niezmiernie istotne w naszym życiu i nadaje mu sens. Jak tworzyć marzenia, o czym marzymy i jak wygląda życie bez marzeń? O tym w dalszej części artykułu.

Czym są marzenia?

Marzenia to w początkowej fazie jedynie wytwory naszej wyobraźni, pewne pomysły, pragnienia, które chcemy realizować. Marzenia mogą i powinny stać się rzeczywistością - wtedy nadają życiu sens.

Marzenia tworzymy praktycznie od najmłodszych lat. Już w dzieciństwie pojawiają się pierwsze pragnienia.

O czym marzyć?

Marzenia dzieci

Jako dziecko możemy marzyć o nowej zabawce, posiadaniu przyjaciół w piaskownicy, ale też o tym, by nasi rodzice spędzali z nami więcej czasu. Dzieci - wbrew pozorom - dużo myślą o przyszłości, wiele z nich marzy o tym, by np. być w przyszłości policjantem, strażakiem, modelką czy sławną aktorką. Po pewnym czasie te dziecięce marzenia zmieniają się w pragnienia nastolatków.

O czym marzy nastolatek?

Dziewczęta zwykle pragną się zakochać, przeżyć tą wyjątkową pierwszą miłość, chcą być atrakcyjne (co zdarza się nierzadko z uwagi na zmiany hormonalne w tym czasie i np. związany z nimi trądzik). Nastolatki mogą już mieć bardziej sprecyzowane marzenia, dotyczące przyszłości: chcą dostać się do wymarzonej szkoły (np. szkoły muzycznej, liceum plastycznego). A chłopcy? O czym marzy dorastający mężczyzna? Nastolatek z pewnością też chce się zakochać, mieć dziewczynę i móc powiedzieć do kolegów: "Nie mogę iść z Wami na boisko, mam randkę". Poza tym, młody człowiek chce przeżyć przygodę ale i znaleźć dobrą pracę, która pozwoli mu się usamodzielnić. Wielu nastolatków przeżywa tzw. okres buntu, kiedy to sprzeciwiają się normom i zasadom ale i niejednokrotnie woli rodziców. Choć dla opiekunów są to chwile trudne, niczym egzamin z wychowania, upór i determinacja nastolatka mogą okazać się bardzo pozytywne, np. zrobi on wszystko, by dostać się na studia i wyprowadzić się z domu, co zaprocentuje posiadaniem dobrego wykształcenia.

O czym marzy młody, dorosły człowiek?

A o czym marzy młody dorosły, człowiek, który już ukończył pewien etap swojego życia, jest pełnoletni, posiada wykształcenie, czasem nawet już doświadczenie zawodowe? Taka osoba z pewnością marzy o własnym kącie: domu lub mieszkaniu, o założeniu rodziny, posiadaniu pracy, która pozwoli się utrzymać ale i będzie dawała satysfakcję. Takie marzenia nieco różnią się ze względu na płeć. Dla kobiet bardzo istotne jest, aby założyć rodzinę i zostać matką. Urodzenie dziecka jest bowiem możliwe tylko do pewnego wieku. Obecnie obserwuje się podwyższenie wieku, w jakim panie zachodzą w pierwszą ciążę. Dawniej matkami były już dziewczyny 20-letnie, dziś wiele pań pierwsze dziecko rodzi tuż przed 30-stką lub nawet później. Jest to związane z drugą, istotną sferą życia współczesnych kobiet, a mianowicie: pracą zawodową. Dawniej panie zwykle zajmowały się domem, dziś stają się dla mężów partnerkami i po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy zawodowej. Marzą o łączeniu roli żony, matki i pracownika, co niestety nie zawsze jest łatwe, wiąże się to również z tym, że przed zajściem w ciążę należy zdobyć już odpowiednie wykształcenie oraz pracę, do której wrócimy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Panowie z kolei stojąc u progu dorosłego życia, marzą o założeniu rodziny oraz utrzymaniu jej. W tym celu także chcą posiadać stosowne wykształcenie oraz dobrą pracę, która zapewni byt najbliższym. Wielu młodych dorosłych marzy również o podróżach. Odkłada na później spełnienie marzeń o rodzinie, by poznać nowe miejsca ale i samych siebie. Jak nasze marzenia zmieniają się z upływem lat? Marzymy przede wszystkim o zdrowiu i szczęściu naszych najbliższych, o spełnieniu pragnień swoich dzieci. Po pewnym czasie naszym oczkiem w głowie stają się wnuki, marzymy, by i one miały cudowne, szczęśliwe życie.

O czym marzymy w wieku dojrzałym?

A o czym marzymy w wieku dojrzałym, zaczynając dostrzegać to, co nieuchronne? Z pewnością marzymy o jak najdłuższym życiu wśród naszych bliskich, o dobrym zdrowiu oraz szczęściu dla dzieci i wnuków. Pragniemy, aby każdy z nich przeżył życie jeszcze lepiej niż my, by doceniał każdy dzień.

Rodzaje naszych marzeń weryfikują nie tylko wiek i płeć, ale również bardzo często stan zdrowia. W chorobie zaczynamy dostrzegać to, co wcześniej po prostu było, na co nie zwracaliśmy uwagi. To nierzadko przykre i wręcz okrutne, jak poważna choroba jest w stanie przewartościować nasze życie i sprawić, że nasze marzenia staną się bardzo przyziemne.

Czy życie bez marzeń jest możliwe?

Jakby się nad tym zastanowić - każdy z nas ma jakieś marzenia i to na każdym etapie życia. Jeden marzy o ciepłym posiłku, inny o najnowszym modelu telefonu komórkowego. Czy więc możliwe jest życie bez marzeń? Czy można nie chcieć od życia zupełnie niczego? Jest to zjawisko bardzo rzadkie, związane zwykle ze złym stanem psychicznym, np. zachorowaniem na depresję. Z drugiej strony marzeń mogą nie mieć osoby bardzo majętne, które otaczają się drogimi przedmiotami i mogą sobie pozwolić na wszystko, ale czy są dzięki temu bardziej szczęśliwi?

Podsumowując wywody na temat marzeń należy stwierdzić, że są one niezbędne w naszym życiu, wiążą się z posiadaniem celu, do jakiego dążymy, wartościowaniem oraz planowaniem. Nasze marzenia - nawet te najbardziej nierealne - sprawiają, że chce nam się walczyć z przeciwnościami losu i dążyć do obranego wcześniej celu. Posiadanie marzeń powinno być dla nas motywujące, podobnie jak poniższe cytaty o marzeniach, które z powodzeniem mogą stać się życiowym mottem:

"Nawet, jeśli Ty straciłaś wiarę w marzenia, one wciąż wierzą w Ciebie"
Katarzyna Michalak
Piękny cytat o marzeniach, które są nawet wtedy, gdy już nie wierzymy w ich spełnienie. Bardzo motywujący aforyzm dla każdego z nas.

"Dla spełnienia najgłębszych marzeń, warto jest poświecić całe życie"
Ippolita Avalli
Wspaniałe słowa, które również każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Ważna sentencja dla tych, którzy boją się marzyć o rzeczach wielkich.

"Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją"
Lucy Maud Montgomery
Wzruszające słowa znanej autorki powieści dla młodzieży. Cytat pochodzi z powieści o rudowłosej, rezolutnej Ani z Zielonego Wzgórza, która nigdy nie traciła nadziei i nigdy nie przestawała marzyć. W efekcie z nastolatki bujającej w obłokach wyrosła na świadomą siebie kobietę, która odnalazła miłość, szczęście i spełnienie.

"To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące"
Paulo Coelho
Piękne słowa znanego pisarza, które uświadamiają nam, jak istotne są marzenia w życiu. To one sprawiają, że nasze życie jest fascynujące i pełne emocji.

"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać!"
Walt Disney
Cytat autora wielu filmów dla dzieci, ważny nie tylko dla najmłodszych, ale dla każdego z nas! Jeśli marzymy o czymś, nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby urzeczywistnić nasze pragnienia!

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Joanna
Każdy z nas ma marzenia i są one nam potrzebne. Trzeba je mieć. Staram się dlatego dążyć do swoich. To, że je mam to jedno, ale podejmuję wiele kroków, aby je realizować. Ja marzę o posiadaniu własnej księgarni, w której oprócz książek chcę sprzedawać rękodzieło. Oczami wyobraźni widzę wnętrze mojej księgarni, marzy mi się lada zbudowana z książek z drewnianym blatem na górze. Na razie więc zbieram książki, ale też kupiłam kawałek gruntu, na którym chcę mieć swoje wymarzone miejsce. To jak spełniać marzenia nie zawsze jest proste, ja mam sporo samozaparcia i motywacji, ważne są dla mnie też fundusze. Myślę, ze pieniądze są potrzebne do spełniania praktycznie każdych marzeń. I tych mniejszych i większych. Moich znajomych gubi niecierpliwość, zniechęcają się tym, że nie udaje im się spełniać marzeń szybko. Cierpliwość to kolejna cecha jaką trzeba mieć. Co kiedy spełnię już swoje marzenia? Na pewno pojawią się kolejne. Może będą związane z rozwojem biznesu, morze będą zupełnie inne. Na ten moment staram się dojść do tych, które już mam. Spełnianie marzeń daje mi poczucie spełnienia i satysfakcji. Namawiam też innych, aby tworzyli swoje.
Patka
Każdy z nas czasami oddaje się swoim własnym, skrytym marzeniom. Myślimy wtedy o tym jak pięknie byłoby gdyby...i w tym momencie pojawiają się w naszej głowie wizje wykreowane pod kątem naszego szczęścia czy zadowolenia. Takie marzenia sprawiają, że chociaż na chwilę czujemy się lepsi, inni czasami nawet wspaniali. To one często bywają motorem naszego działania. Czasami jednak bywa i tak, że boimy się marzyć, gdyż z góry zakładamy, że marzenia na zawsze pozostaną tylko marzeniami. Nie wierzymy że staną się rzeczywiste, a prawda jest taka, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Nasz los leży w naszych rękach i jeśli czegoś bardzo chcemy, jeśli ta chęć nie jest tylko wpływem chwili, to wszystko możemy osiągnąć. Marzenia są po to by je realizować. Banalne słowa, że "nie ma rzeczy niemożliwych" zawierają w sobie dużo prawdy. Zamiast więc narzekać i żyć ciągle tylko marzeniami, zabierzmy się za robotę i to nie od jutra czy następnego poniedziałku. Działajmy już dzisiaj. Powodzenia!
Wiesia
W trakcie realizacji swoich marzeń, nierzadko pojawiają się nowe wyzwania i problemy, które wymagają od nas rozwijania nowych umiejętności i zdolności. Dzięki temu zyskujemy na doświadczeniu oraz rozwijamy się w sposób, którego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć, gdybyśmy trwali w swojej strefie komfortu.