Czym jest medytacja? Kilka słów o medytacji

MedytacjaMedytacja, czym jest medytacja? To pytanie nie raz nasuwa się wielu mieszkańcom tzw. zachodu. Dlaczego zachodu? Ponieważ medytacja została zapoczątkowana dawno dawno temu na wschodzie m. in. w Indiach, Chinach, Japonii, Tybecie i wielu innych krajach Azji i w tych rejonach świata medytacja jest czymś z czym ludzie mają styczność o wiele częściej niż np. w Europie.

Niejednokrotnie słowo medytacja kojarzy się z określonymi postaciami, takimi jak np. Gautamma Budda czy Kriszna - są to niewątpliwie postacie które w świecie medytacji wspięły się na najwyższy szczebel rozwoju.

Czym w takim razie jest ten stan medytacji, czym jest medytacja?

Istnieje wiele metod które mogą prowadzić (choć nie zawsze to robią) do stanu medytacji, jednak sama metoda którą jest np. siedzenie w bezruchu w pozycji półlotosu nie zawsze jest medytacją. Należy zrozumieć to rozróżnienie, metody mają ułatwić nam wchodzenie w stan medytacji, natomiast samo wykonywanie danej metody nie jest medytacją, a jedynie stworzeniem warunków do wejścia w głęboki stan istnienia zwany medytacją. Samą medytacją nazwać należy stan w którym jesteśmy w głębokiej zgodzie z samym sobą i z tym co dzieje się wokół nas. Warto zamknąć oczy i przypomnieć sobie jedną z sytuacji, w której byłaś bardzo szczęśliwa i nie myślałaś ani o przeszłości ani o przyszłości, byłaś jedynie głęboko osadzony w Tu i Teraz, bez strachu, niepokoju, stresu, zmartwień. Takie chwile są momentami medytacji. Wielu ludzi w swoim dorosłym życiu przeżywa te momenty coraz rzadziej, zastępuje je natomiast przykre, pełne rutyny życie w którym naszą świadomość zaśmiecają wciąż myśli związane z przeszłością i przeszłością.

Mówiąc najprościej jeśli się żyje w danej chwili osiąga się stan medytacji - jest to wspaniałe doznanie choć w naszych czasach co raz rzadziej występujące. Jeśli umysł zaprzątają niepotrzebne myśli omija się chwilę teraźniejszą i jest się wytrąconym z medytacji. Tym właśnie jest owa medytacja, samo jej zrozumienie jest dość prostą rzeczą, jednak doznanie, które przynosi, jest niesamowite.

Jeden przykład tego jak prosta sytuacja życiowa potrafi zakłócić stan medytacji. Każdy lubi pospać tak długo aż poczuje się naprawdę zregenerowany, warto przypomnieć sobie teraz moment w którym trzeba było wstać np. do pracy o 4 nad ranem, a tak bardzo chciało się jeszcze pospać. Później cały dzień realizuje się swoją prace bez entuzjazmu lub siląc się na uśmiech, a najbardziej marzy się o tym żeby znowu się położyć i słodko zasnąć.

To jest jeden spośród niezliczonych przykładów jak codzienna sytuacja utrudnia bycie w stanie medytacji, a stan medytacji to naturalny stan, naturalny stan bycia sobą w zgodzie ze światem. To definicja medytacji najbardziej uniwersalna i zarazem prosta.

Ocena: 5.0

Komentarze