Czy drzwi do pokoju dziecięcego powinny być zamykane na klucz?

Drzwi do pokoju dziecięcegoOdpowiednie drzwi do pokoju dziecka są ważnym elementem aranżacji. Tworzą czasem pierwsze wrażenie i nawiązują do stylu pomieszczenia, które się za nimi kryje. Czasem oddzielenie krainy malucha od pozostałej części domu lub mieszkania jest koniecznością, ale też praktycznym rozwiązaniem. Jakie wymogi muszą spełniać drzwi, by były bezpieczne dla dziecka? Czy zamek z kluczem to dobry pomysł? Na te ważne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Stylistyka

Wybierając drzwi do pokoju dziecka, postaw na model uniwersalny. Wystrój wnętrza może zmieniać się wraz z wiekiem lokatora, więc dobrze by było, gdyby drzwi harmonizowały z pomieszczeniem, do którego prowadzą. Postaw na prostą formę i klasyczny kolor oraz jakość. Pamiętaj, to jest inwestycja na długie lata. Nie powinna być krzykliwa ani zbyt wielobarwna. Jednolity kolor jest doskonałą bazą i sprawdzi się w każdym wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym, nowoczesnym, prowansalskim czy futurystycznym. Ponadczasowa biel, brąz lub bielone drewno pozwolą na uzyskanie harmonijnego połączenia przestrzeni dziecięcej z przedpokojem oraz innymi pomieszczeniami, co wpłynie dodatnio na odbiór całego mieszkania.

Odporność

Drzwi do pokoju dziecka muszą być wykonane z solidnych materiałów. Wielowarstwowa, drewniana konstrukcja gwarantuje podwyższone parametry wytrzymałościowe. Czeka je bowiem intensywna eksploatacja, wiele spotkań z piłką, rozpędzonym resorakiem oraz biegnącym maluchem. Inspiracji do zabawy w dziecięcym pokoju nie brakuje, a drzwi jako atrakcyjny, ruchomy element aranżacji, często grają w nich ważną rolę. Muszą one być odporne na wilgoć, plamy, zarysowania, stuknięcia oraz wielokrotne trzaskanie. Jak zamontowanie zamka z kluczem wpływa na estetykę? Bez wątpienia drzwi bez klucza prezentują się o wiele bardziej elegancko i stylowo. Jednolita, gładka powierzchnia robi o wiele lepsze wrażenie.

Poczucie bezpieczeństwa a prywatność

Drzwi to granica oddzielająca dwa światy: dziecka i dorosłych. Z jednej strony maluszek potrzebuje kontaktu z rodzicami i przeszklenia pozwolą mu zasnąć spokojnie, gdy będzie widział światło z pokoju rodziców. Nastolatek, natomiast może ostro protestować przed niedającymi prywatności szybami. Zakup drzwi z przeszkleniami należy dokładnie rozważyć i dopasować do wieku dziecka, jego potrzeb oraz stylu życia pozostałych członków rodziny. Do późna świecące ekrany telewizora lub komputera mogą bowiem utrudniać wyciszenie maluchowi.

Czy drzwi na klucz będą dobrym rozwiązaniem? Naszym zdaniem nie. Małe dzieci nie potrafią sprawnie operować takimi urządzeniami, a nastolatki często gubią drobne przedmioty w swoim twórczym bałaganie. O wiele lepszym rozwiązaniem dla ochrony prywatności oraz budowania wzajemnego zrozumienia i szacunku są zawieszki na klamkę lub informowanie rodziny o potrzebie spędzenia kilku chwil w odosobnieniu.

Drzwi - pokój dzieciecy

Bez zagrożeń

Rozpatrując kwestię zakupu drzwi z przeszkleniami, warto zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Szkło niskiej jakości może łatwo roztrzaskać się na drobne kawałeczki, stanowiąc nie lada zagrożenie dla małego dziecka. Wybieraj drzwi z elementami ze szkła hartowanego, które jest bardziej wytrzymałe, a po pęknięciu nie tworzy ostrych krawędzi. Aranżując pokój dziecięcy, najlepiej zdecydować się na model z niewielkimi dekoracyjnymi szybkami, które zapewnią prywatność, a jednocześnie nie będą stanowiły zagrożenia. W kwestii bezpieczeństwa warto rozważyć zakup blokad do drzwi lub silikonowych ochraniaczy, które zastopują ulubioną, lecz niebezpieczną dziecięcą zabawę drzwiami. W ten sposób również zapobiegniesz bolesnemu przytrzaśnięciu palców.

Na bezpieczeństwo w użytkowaniu drzwi wpływa również odpowiednia klamka, która nie powinna być zbyt duża, kanciasta i ostro zakończona. Zamknięcie na klucz to kolejny niebezpieczny detal. Biegnące dziecko może po prostu uderzyć się w wystający element, gdy zapomnimy wyjąć go w porę z zamka. Nieostrożny maluch może też przypadkowo zatrzasnąć się w pokoju, w którym jest klucz, uniemożliwiając pomoc z zewnątrz.

Drzwi to wizytówka każdego wnętrza, zwróć uwagę, by do pokoju dziecka wybrać je ze szczególną troską o trwałość i bezpieczeństwo. Doskonałym źródłem porad i wskazówek jest strona AboutDecor, gdzie można spokojnie przejrzeć dziesiątki aranżacji pokojów dziecięcych i wybrać tę, która będzie najpełniej odpowiadała naszym upodobaniom, możliwościom oraz wymaganiom. Pamiętając o powyższych wskazówkach, a także o kluczowej konsultacji z przyszłym użytkownikiem, odniesiesz gwarantowany sukces.

Info UE

Komentarze