Czas na bal - jak wybrać sukienkę na wielkie wyjście?

Sukienka na balTradycyjne sukienki balowe to kreacje do samej ziemi z odkrytymi ramionami - taki dress code obowiązuje na wszystkich oficjalnych przyjęciach wysokiej rangi z dopiskiem "white tie" na zaproszeniu. Całe szczęście tak rygorystyczne wymogi nie obowiązują na balach karnawałowych, eleganckich imprezach sylwestrowych czy też studniówkach. Nie oznacza to jednak, że nie panują żadne zasady! Sprawdź, co warto wiedzieć o sukienkach na wielkie wyjścia, żeby nie popełnić gafy.

Długość ma znaczenie

Obecnie większość balów karnawałowych i sylwestrowych nie wymaga założenia długich kreacji, choć te zawsze są mile widziane i są uważane za szczyt elegancji. Jeśli jednak ważnym elementem imprezy będzie muzyka i taniec, to długa sukienka na bal może okazać się niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Wiele fanek długości maxi stawia na bardzo modne rozcięcia, które podkreślają zgrabne nogi oraz dodają stylizacji pazura.

Z całą pewnością nie należy przesadzać z długością sukienki na bal karnawałowy w drugą stronę. Ledwie zakrywająca pośladki mini jest zbyt wyzywająca na takie okazje i na pewno zostałaby odebrana jako modowe faux-pas. Można jednak śmiało sięgać po eleganckie sukienki koktajlowe przed kolano. Sporą popularnością cieszą się także sukienki midi o asymetrycznym kroju.

Mniej znaczy więcej

Bal jest oczywiście okazją do założenia najlepszej biżuterii czy też bardziej wystawnej sukienki, warto jednak zachować pewien umiar. Jeśli sukienka jest bardzo strojna i jej projektant postawił na liczne zdobienia, to lepiej ograniczyć biżuterię oraz inne dodatki do niezbędnego minimum. Skromniejsza stylizacja pozwala natomiast na odrobinę szaleństwa we fryzurze oraz doborze dodatków.

Warto także pomyśleć o dopasowaniu kreacji do swojej figury. Sukienki z dużą ilością falban, tiulów i koronek mogą dodać kilogramów, bardzo szczupłe panie mogą natomiast zostać przytłoczone i "zaginąć" w nadmiarze materiału. Dobrze dobrana sukienka powinna podkreślać atuty sylwetki oraz ukrywać ewentualne niedoskonałości. W kreacjach, w których wszystkiego jest za dużo, nie będzie wyglądała dobrze nawet kobieta z figurą modelki.

Materiał godny okazji

Bardzo ważną rolę w balowej kreacji odgrywa materiał. Karnawałowe oraz sylwestrowe imprezy pozwalają na sięgnięcie po tkaniny, których zazwyczaj nie nosi się na co dzień. W przypadku bardzo wystawnych przyjęć można zdecydować się nawet na jedwab, taftę czy też atłas. Eleganckie okazje wymagają luksusowych materiałów, które podkreślą rangę wydarzenia.

Wśród współczesnych sukienek wieczorowych prym wiodą koronki, szyfon oraz tiule. Tkaniny tego typu są ultrakobiece i pięknie układają się na ciele. Materiał sukienki powinien już na pierwszy rzut oka wyglądać elegancko. Z całą pewnością należy unikać tanich podróbek, których nie uratuje nawet ciekawy krój. Sporą wpadką może być założenie sukienki z lateksu, skóry lub zwykłej bawełny.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze