Cytaty motywacyjne do życia - sentencje, inspiracje życiowe

MotywacjaKażdy z nas czasami miewa gorsze dni i potrzebuje wsparcia na drodze do realizacji swoich celów. Pomóc nam mogą inspirujące cytaty znanych osób ale też anonimowe aforyzmy, które zmotywują nas do działania i sprawią, że zaczniemy doceniać życie w pełnym jego zakresie. Poniżej zestawienie 20 ciekawych cytatów motywacyjnych, z pewnością wiele z nich stanie się inspiracją, a może nawet życiowym mottem.

1. "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać." Walt Disney

Piękny, prosty i ceniony aforyzm Walta Disneya. Każdy z nas ma jakieś marzenia, wyznaczają cele i kierunki w naszym życiu i sprawiają, że wszystko to, co robimy ma sens. Przybliża nas bowiem do spełniania naszych pragnień. Posiadanie marzeń to jednak tylko pół sukcesu, należy również wierzyć w to, że się spełnią i dążyć do ich realizacji. Tak naprawdę największa moc sprawczą mają nasze myśli i przekonanie, że potrafimy ziścić swoje pragnienia.

2. "Wszystkie nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością, jeśli mamy odwagę je realizować." Walt Disney

Kolejne inspirujące słowa Walta Disneya i po raz kolejny o marzeniach. Autor wielu cenionych produkcji dla dzieci dał swoich młodym odbiorcom wiele radości: poprzez ciekawe, mądre i pouczające bajki przenosił małych widzów w świat marzeń i zabawy. Jego filmy aktualne są do dziś, animator pokazywał nam, jak wielka jest moc przyjaźni, jak można dążyć do spełniania swoich pragnień, jak można cieszyć się każdym dniem. w jego filmach pragnienia stawały się rzeczywistością. I tak właśnie powinniśmy żyć: z wiarą w lepsze jutro i odwagą do spełniania swoich marzeń.

3. "Ludzie są dokładnie tak szczęśliwi, jak myślą, że są." Abraham Lincoln

Proste ale jakże aktualne słowa amerykańskiego polityka i byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ten cytat pokazuje nam, jak wiele zależy od nas samych i od naszego nastawienia do rzeczywistości. Wiele osób szuka szczęścia, czeka na nie ale tak naprawdę to tylko od nas zależy, jak bardzo będziemy w życiu szczęśliwi i czy będziemy potrafili to szczęście odnaleźć w sobie.

Szczęście
Szczęście

4. "W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie… Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu." Vivian Greek

Ciekawe słowa dla każdego, kto mierzy się z niepowodzeniami i porażkami. Wiele osób unika wysiłku i podejmowania działania, kiedy czuje, że jego aktywność może zakończyć się fiaskiem. Tak naprawdę jednak nie ma dobrego momentu na działanie, trudne chwile zamiast przeszkodą, mogą być motywacja do działania. Docenianie wszystkich chwil, również tych gorszych i trudniejszych może sprawić, że wyciągniemy z każdego niepowodzenia cenną lekcję. Kto wie, że podczas tego tańca w deszczu na niebie pojawi się tęcza?

5. "Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczenia." Søren Kierkegaard

Wielu z nas ma tendencję do dostrzegania w życiu jedynie… problemów do rozwiązania. Kłopoty pojawiają się w życiu prywatnym, zawodowym, w sferze towarzyskiej… Czy myśląc w ten sposób możemy cieszyć się z tego, co niesie los? Tak naprawdę wszystko to, czego doświadczamy jest cenną lekcją, czasem bardziej, a czasem mniej gorzką. Warto jednak doceniać to, co otrzymujemy od życia i czerpać z tego.

6. "Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!" Mark Fisher

Czasami czekamy na lepszy moment na działanie, na chwile, gdy będziemy mieli więcej energii, wsparcie od kogoś… a to czekanie oddala nas od spełniania marzeń i realizacji celów. Tak naprawdę należy zacząć dokładnie w tym momencie, w którym, teraz jesteśmy, niech dzisiejszy dzień będzie początkiem!

7. "Świat nie jest dla tych, którzy wcześnie wstają. Świat należy do tych, którzy wstają szczęśliwi." Autor nieznany

Piękny cytaty anonimowego autora mówiący o tym, jak wiele zależy od naszego nastawienia. To nasze przekonanie jest fundamentem: jeśli podejdziemy do danej sprawy z pozytywnym nastawieniem i przeświadczeniem, że wszystko się uda: na pewno tak właśnie będzie.

8. "Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat." Phil Bosmans

Mądre słowa znanego pisarza mówiące o tym, że zmianę należy zaczynać od siebie. Jęli chcemy, aby nasze życie było lepsze, spójrzmy na siebie i zacznijmy zmiany od swojej osoby, pracujmy nad słabszymi stronami, zmieńmy swoje nastawienie do wielu spraw, bądźmy optymistami i cieszmy się z małych rzeczy. Nawet niewielkie zmiany mogą mieć wielką moc.

9. "Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Sztuka życia - to cieszyć się małym szczęściem." Phil Bosmans

Kolejne inspirujące słowa tego autora: miewamy tendencje do skrupulatnego planowania ważnych momentów w naszym życiu, czekania na nie… Gdy nasze oczekiwania nie spełniają się, czujemy zawód, narasta frustracja… Czasami jednak warto odpuścić, mniej planować i być bardziej spontanicznym. Tym najpiękniejszych momentów zwykle po prostu Ne da się zaplanować, nigdy nie wiemy, jak wyjątkowe chwile planuje dla nas los.

Radość z życia
Radość z życia

10. "Ważniejsze jest, co ty myślisz o sobie samym, niż to, co o tobie myślą inni." Seneka Młodszy

Ceniony starożytny filozof porusza w tych słowach niezwykle ważna kwestię: samooceny. Wielu z nas bardzo bierze do siebie zdania innych na swój temat i na tej podstawie buduje poczucie własnej wartości. Owszem, opinia zwrotna od innych ludzi jest niezmiernie istotna i kształtuje nasza tożsamość ale punktem wyjścia jest zawsze to, co my o sobie myślimy, jak siebie oceniamy i jak bardzo siebie szanujemy.

11. "Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. A to, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem." Nick Vujicic

Ciekawy cytat o porażkach. Jak powinniśmy traktować niepowodzenia? Tak naprawdę warto patrzeć na nie przyszłościowo: dzisiaj jest to dla nas bolesna nauczka, wiążąca się ze smutkiem, złością, cierpieniem, żalem, frustracją. Jutro zaś możemy spojrzeć na to inaczej, jako na cenną lekcję, która wzbogaciła nas o nowe doświadczenie.

12. "Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym" Anthony Robbins

Motywujący cytat dla każdego, kto pragnie zmian na lepsze: jeśli chcemy uczynić swoje życie pięknym, zacznijmy od siebie, od pozytywnych zmian, akceptacji tego, to już mamy i cieszenia się drobnostkami.

13. "Obudź się każdego ranka z myślą, że wydarzy się coś wspaniałego." Autor nieznany

Anonimowy cytat, który może nas zainspirować do działania: każdego dnia staramy się podchodzić do życia pozytywnym nastawieniem, cieszyć się z wyzwań, jakie mamy przed sobą oraz z tego, jak bardzo możemy się przybliżyć do zrealizowania swoich celów.

14. "Życie to szalona, cudowna podróż. Panuje w nim chaos, później przychodzi spokój, a potem wszystko zaczyna się od nowa. Sekret polega na tym, by cieszyć się tą przejażdżką." Regina Brutt

Piękne słowa o życiu ora przyrównanie go do podróży. Mowa jest w cytacie o tym, że życie jest nieprzewidywalne, czasem szalone, czasem spokojne i uporządkowane. Najważniejsze jest jednak to, aby cieszyć się każdą jego chwilą i czerpać z niego to, co najlepsze. Wtedy poczujemy, że żyjemy naprawdę: pełnią życia.

Podróż życia
Podróż życia

15. "Nie jest ważne, co przydarza ci się w życiu. Ważne jest, jakie przypisujesz temu znaczenie." Robert Kiyosaki

Cytat o tematyce podobnej do poprzednich: w życiu zdarzają się nam różne rzeczy, jedne są radosne i pełne innych, pozytywnych emocji, inne związane ze smutkiem czy doświadczaniem porażki. Wiele zależy jednak od tego, jakie znaczenie my przypiszemy tym wydarzeniom i jakie wyciągniemy z nich wnioski.

16. "Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." H. Jackson Brown

Kolejny cytat o realizacji celów. Wielu z nas rezygnuje z wysiłku, ponieważ zwykle potrzeba czasu, aby spełniać swoje marzenia. Pamiętajmy, że… on i tak upłynie, a nasza praca może zostać wynagrodzona. Najważniejsze to próbować i mieć nadzieję.

17. "Bez względu na to ile popełnisz błędów, albo jak wolno idą postępy, i tak jesteś przed tymi, którzy nie próbują wcale!" Tom Robbins

Cytat, który na pewno zmotywuje do działania wielu z nas. Na drodze do spełniania marzeń każdy z nas popełnia błędy, każdy przeżywa niepowodzenia i doświadcza porażek. Każde takie przykre doświadczenie jest dla nas bolesne ale i nas wzmacnia, uszlachetnia i sprawia, że zdobywamy nowe doświadczenia i czegoś się uczymy.

18. "Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo." Oprah Winfrey

Piękne i mądre słowa dla każdego, kto chce cieszyć się życiem i tym, co ma. Warto codziennie praktykować wdzięczność za to, co dał nam los, doceniać to, jak wygląda nasze życie. Radość z małych rzeczy pozwoli nam docenić swoje zasoby i czerpać radość z każdego kolejnego dnia. Nie spoczywajmy na laurach, doskonalmy się ale nie dążmy na siłę do niedoścignionych ideałów. Możemy wtedy przegapić to, co jest tu i teraz.

19. "Żyje się tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, ten raz wystarczy." Mae West

Każdy z nas otrzymał jedno życie, które jest jego podróżą i zbieraniem doświadczeń. Nie da się przeżyć jednej chwili dwa razy, przeżyć życia za kogoś innego… Nigdy nie wiemy, ile dni jeszcze będziemy mogli spędzić z bliskimi, ile cennych lekcji doświadczymy. Warto więc doceniać każdej dzień, żyć dobrze, mądrze i radośnie.

20. "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi." Friedrich Nietzsche

I na koniec krótki ale bardzo motywujący cytat znanego filozofa. To, co zdarza się w naszym życiu na pewno ma na nas wpływ. Jedne wydarzenia nas uszczęśliwiają, wzmacniają i sprawiają, że podnosi się nasza samoocena oraz jakość życia. Inne z kolei są doświadczeniami trudnymi, bolesnymi, związanymi ze stratą i cierpieniem. Nie mniej jednak one również mogą okazać się pozytywne. Po pewnym czasie ból będzie wspomnieniem ale cenna lekcja wzbogaci nas na zawsze o niezwykle istotne doświadczenia. Warto więc czerpać z każdej chwili, również tych trudnych momentów, które także mogą nas wiele nauczyć.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze