Chlor, słona woda i słońce, czyli letnie grzechy popełniane na włosach

Letnie grzechy popełniane na włosachLato to wspaniała pora roku, która kojarzy się nie tylko z ciepłem, ale też z wytęsknionym wypoczynkiem. Po miesiącach pracy wyruszamy na wczasy, często nad ciepłe morze do wygodnych kurortów.

Beztroska jest rozkoszna, ale nasze włosy mogą za nią zapłacić niestety wysoką cenę.

Nie tylko skóra potrzebuje ochrony

Wiele mówi się o odpowiedniej ochronie skóry. Konieczność stosowania kremów z bardzo wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi jest bezdyskusyjna. Ich brak niesie ze sobą ryzyko nie tylko wystąpienia poparzenia słonecznego, ale także czerniaka - niebezpiecznego nowotworu skóry, którego łatwo pomylić ze zwykłym pieprzykiem.

Jednakże nie tylko nasze ciało wymaga latem ochrony. Promieniowanie UV (które nomen omen występuje przez cały rok) dociera także do naszych włosów. Latem owo promieniowanie jest o wiele intensywniejsze, co skutkuje wysuszeniem i osłabieniem włosów oraz blaknięciem koloru (dotyczy to szczególnie włosów farbowanych). Warto pomyśleć zawczasu, aby wakacyjny relaks nie zniszczył całkiem naszych włosów.

Na ratunek włosom

Trzeba sobie uświadomić, jak niszczące działanie może mieć chlorowana woda z basenów, słona woda z mórz i słońce. Dlatego tak istotne jest, aby po wyjściu z basenu lub morza opłukać ciało i włosy, aby zminimalizować szkodliwe działania. Do późniejszej ochrony przed słońcem przydadzą się nakrycia głowy lub specjalne spray’e ochronne, zawierające filtry UV. Nawet jeśli nie gwarantuje nam to 100% bezpieczeństwa, to jednak jest to nieoceniona pomoc w zachowaniu dobrej kondycji naszych włosów.

Po urlopie

Nie oszukujmy się, nikt na wyjeździe nie będzie zawracał sobie głowy nakładaniem na włosy maseczek i kuracjami nawilżającymi. Jest to jednak konieczne zaraz po powrocie z wypoczynku. Włos nie niszczy się z dnia na dzień. W związku z tym, nawet jeśli plażowanie osłabiło jego strukturę, możemy go jeszcze uratować. Absolutnie niezbędna będzie odżywka do włosów, najlepiej zawierająca silnie nawilżające olejki o właściwościach regeneracyjnych, taka jak np. odżywka do włosów Ultra Doux Garnier Naturalna Pielęgnacja. Dodatkowo warto częściej niż normalnie sięgnąć po maskę do włosów, której działanie jest o wiele intensywniejsze. Szczególnie wskazane będą te z keratyną i masłem karite.

Bawmy się, korzystajmy z lata i urlopu, ale jeśli lubimy siebie właśnie w takich włosach jakie mamy, warto zadbać aby koniec lata nie zmusił nas do spotkania z fryzjerskimi nożyczkami.