Cel w życiu - czym jest, czy warto go mieć, jak odnaleźć swój cel?

Cel w życiuKażdy rodzi się po coś, ma w życiu jakieś pragnienia, o czymś marzy, czegoś dokonał i dokona… Po co żyjemy? Czy każdy ma cel w życiu? A jeśli nie, to jak znaleźć taki cel? Po co nam cel w życiu, dlaczego warto go mieć?

Czym jest cel w życiu? Co może być naszym celem?

Cel w życiu to jakieś postanowienie, marzenie, pragnienie do spełniania, które przybliżają nas do poczucia życiowego szczęścia. Co może być celem w życiu? Celem może być praktycznie wszystko, co zależy od nas samych. Do najpopularniejszych życiowych celów należą:

  • znalezienie miłości i założenie rodziny;
  • posiadanie dzieci, szczęśliwej rodziny;
  • zdobycie dobrego wykształcenia i wysokich kompetencji;
  • posiadanie dobrej i ciekawej pracy, która da nam zarobek ale i satysfakcję;
  • samorozwój, czyli rozwijanie się w wybranych sferach osobistych i zawodowych;
  • zdobycie grona znajomych, przyjaciół;
  • zdobycie popularności, sławy, bycie osobą lubianą w towarzystwie;
  • odbywanie bliskich i dalekich podróży, poznawanie nowych ludzi i miejsc, uczenie się nowych rzeczy;
  • walka ze swoimi wadami, doskonalenie siebie.

A Ty jakie masz cele w życiu? A może nie masz ich jeszcze sprecyzowanych? Wiesz, jak wiele korzyści ma ich posiadanie? Przekonaj się.

Dlaczego warto mieć cel w życiu?

Do czego przydają się nam cele w życiu? Co daje nam posiadanie marzeń, które chcemy spełniać każdego dnia? Cel w życiu przede wszystkim:

  • wyznacza kierunek naszego życia - pokazuje nam, w jaką stronę pójść, aby spełnić swoje marzenia i osiągnąć życiowe szczęście;
  • pozwala przejąć kontrolę nad naszym życiem - to my nadajemy mu kierunek, tempo, decydujemy o tym, co zrobić, aby przybliżyć się do spełnienia marzeń;
  • sprawia, że jesteśmy bardziej ambitni, wytrwali, konsekwentni, zorganizowani - wiemy, po co żyjemy i dla kogo.

Z kolei zrealizowane cele:

  • skłaniają nas do tworzenia kolejnych planów i marzeń, motywują nas i sprawiają, że bardziej angażujemy się w działanie;
  • podnoszą naszą samoocenę, sprawiają, że zaczynamy bardziej wierzyć w siebie, jesteśmy bardziej aktywni i potrafimy cieszyć się z drobnych sukcesów;

Przekonałaś się, że warto mieć cele w życiu? Teraz przychodzi pora na lepsze poznanie siebie i sprecyzowanie swoich życiowych pragnień!

Jak znaleźć swój życiowy cel?

Pragniesz znaleźć swój życiowy cel lub cele i żyć, realizując po kolei swoje zamierzenia? W takim razie zapoznaj się z poniższą listą 10 wskazówek, które pomogą Ci sprecyzować swoje życiowe cele oraz wesprą w realizacji marzeń. Weź czystą kartkę, długopis, odpręż się i… zaczynamy.

1. Co sprawia Ci prawdziwą przyjemność i daje radość?
Proste pytanie, które pozwoli nam dowiedzieć się, jakie zajęcia, czynności i działania sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Wypisz na kartce wszystko to, co sprawia Ci radość: bycie z najbliższymi, Twoja prawa, picie kawy z przyjaciółką, wyjazdy zagraniczne, pisanie wierszy, słuchanie muzyki, granie na gitarze… To wszystko jest istotne, ponieważ pomoże znaleźć coś, co będzie Twoim życiowym celem lub przynajmniej przyjemnym urozmaiceniem w drodze do spełniania marzeń.

2. Jak spędzasz wolny czas?
Kolejne pytanie, które sprawi, że sama/sam lepiej się poznasz, wypisz wszystko to, co robisz w wolnym czasie, może znajdziesz swoją ukryta pasję, która pomoże Ci odkryć życiowy cel? Może w wolnych chwilach już realizujesz swoje cele i pragnienia choć nawet o tym nie wiesz? Bardzo często to właśnie ta codzienność daje nam szczęście, sprawia, że realizujemy się i spełniamy swoje pragnienia.

3. Co robisz dobrze, jakie są Twoje mocne strony?
Tym razem wypisz swoje zalety, mocne strony, wszystko to, w czym jesteś dobra/y. Zrobione? Zadaj to pytanie najbliższym, na pewno podpowiedzą Ci, co jeszcze robisz dobrze, a może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Niech na liście znajdują się wszystkie Twoje talenty, pozytywne cechy charakteru - to Twoje zasoby, które pozwolą Ci znaleźć życiowy cel lub cele i je realizować.

4. Co jest dla Ciebie ważne w życiu?
Teraz spróbuj odpowiedzieć na pytanie, co jest dla Ciebie tak naprawdę ważne w życiu? Czy jest to rodzina, dobre relacje z najbliższymi, chęć posiadania partnera, dzieci? A może dobra praca, robienie kariery, możliwość zarabiania pieniędzy? A może chcesz wybudować dom, mieć zwierzęta, prowadzić pensjonat, restaurację lub gospodarstwo agroturystyczne? W drugą stronę: pasjonują Cię podróże, chcesz zwiedzać nowe miejsca, kraje, stale się czegoś uczyć? Wypisz swoje plany, zaznacz ich ważność i na tej podstawie możesz już zacząć formułować swoje cele.

5. Czego chciałabyś/chciałbyś się nauczyć?
Umiesz i wiesz już dużo, posiadasz wykształcenie, doskonalisz swoją wiedze i kompetencje, ale na pewno jest coś, czego pragniesz się nauczyć i dowiedzieć. Może chcesz nauczyć się tańczyć, poznać jakiś język obcy, chcesz podjąć nowe studia, wybrać się na kurs, przekwalifikować? Wypisz swoje pragnienia i dodaj do poprzedniej listy: masz już sprecyzowane swoje życiowe priorytety oraz pragnienia, dotyczące samorealizacji, które doskonale je uzupełnią.

6. Co byś robiła/robił, gdybyś wygrała/wygrał dużą sumę pieniędzy?
Pofantazjujmy - wygrywasz na loterii i… masz tyle pieniędzy, że nie musisz chodzić do pracy, martwić się o finanse, spłatę kredytu… Co wtedy robisz? Czy korzystasz z wygranej, budujesz dom, kupujesz samochód i spełniasz swoje zachcianki? Udajesz się w podróż życia, zmieniać całkowicie swoją dotychczasową codzienność? A może pracujesz nadal, a wygraną odkładasz na konto? A może dzielisz się fortuną z innymi, np. potrzebującymi? Odpowiedź na to pytanie powie Ci wiele o sobie samym. To ciekawa wizualizacja, pozwalająca stwierdzić, jakie mas ukryte marzenia i co byś zrobiła/zrobił, gdybyś miała/miał okazję zmienić swoje dotychczasowe życie.

7. Kto jest Twoim autorytetem, inspiracją?
Teraz zastanów się nad tym, kogo podziwiasz, kto jest Twoim autorytetem, na kim się wzorujesz, kto Cię inspiruje, kogo pragniesz naśladować? Może to Twoi rodzice, przyjaciel, znany aktor lub inna osobistość? Wypisz te osoby i zaznacz, za co je podziwiasz. Pozwoli Ci to zrozumieć, jakie drogi życiowe są Ci bliskie i jakie cele - czy tożsame z celami tych osób - są dla Ciebie ważne?

8. O czym marzysz?
Proste, ale jednocześnie trudne pytanie: jakie są Twoje marzenia? Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniejsze informacje: nie ograniczaj się, wypisz wszystkie, jakie przyjdą Ci do głowy. Mogą dotyczyć zarówno Twoich prywatnych, jak i zawodowych planów, Twojego wyglądu, cech charakteru, np. mieć dziecko, znaleźć lepiej płatną pracę, zbudować dom, schudnąć, być osobą bardziej wykształconą. Teraz weź drugą kartkę i przepisz je w kolejności, w jakiej miałaby je spełniać złota rybka. Pozwoli Ci to na uszeregowanie pragnień i dopasowanie do nich życiowych celów.

9. Gdzie widzisz siebie za 10 lat?
Teraz przenosimy się w czasie: jak widzisz siebie i swoje życie za 10 lat? Jak wyglądasz, kim jesteś, czym się zajmujesz, kto jest obok Ciebie? Dla wielu z nas może być to ciekawa zabawa, ale i ważna lekcja: jak widzę przyszłość, czego oczekuję od siebie i od życia? Swoje marzenia warto uwzględnić w procesie tworzenia listy życiowych celów.

10. Co byś zrobiła/zrobiła, gdyby zostało Ci 12 miesięcy życia?
I na koniec również wizualizacja, ale nieco bardziej… przykra? Okrutna? Nie obawiaj się takich wyobrażeń, pamiętaj, że to tylko teoria, która może Ci wiele powiedzieć o sobie samym. Życie jest nieprzewidywalne, wiele osób chorujących śmiertelnie nie miało pojęcia, że zachoruje, że będzie liczyło dni, jak cenna będzie dla nich każda chwila… Niech i dla Ciebie będzie, wyobraź sobie, że masz przed sobą ostatni rok życia: co zrobisz? Jak spędzić te 12 miesięcy? A teraz wróćmy do rzeczywistości. Planujesz swoje życie. Już wiesz, dokąd zmierzasz?

Cel w życiu - fakty i mity

Wydaje Ci się, że o celach w życiu wiesz już praktycznie wszystko? W takim razie poniżej rozwianych zostanie na pewno kilka ostatnich wątpliwości.

Życie bez celu jest monotonne, nudne i może prowadzić do depresji - PRAWDA
Choć wiele osób deklaruje, że nie ma sprecyzowanego życiowego celu to życie z dnia na dzień bez żadnego planu po pewnym czasie zaczyna się nam wydawać nudne, nijakie i bezsensowne. Po pewnym czasie taka egzystencja może nawet - choć nie musi - powodować wiele trudności w funkcjonowaniu emocjonalnym, a tym nawet przyczynić się do depresji. Żyjmy po coś, dla kogoś, róbmy plany, realizujmy je. Lepiej przeżyć porażkę niż żałować, że nie przeżyło się niczego!

Cel życiowy powinien być ważny, duży, wzniosły - FAŁSZ
Niekoniecznie cel życiowy musi być misją, czymś górnolotnym, mogą to być małe, ale ważne dla nas cele, których zrealizowanie da nam szczęście, np. zrobić prawo jazdy, napisać wiersz, dokończyć remont kuchni, kupić samochód itp.

Możemy mieć z kimś wspólne cele - PRAWDA
Oczywiście, bardzo często realizujemy wspólne cele, np. w pracy i w życiu prywatnym. Mamy wspólne cele ze swoim współmałżonkiem, np. posiadanie dziecka, wybudowanie domu, kupno samochodu. Możemy dzielić cel również z rodzicami, np. wyjazd na wakacje czy zorganizowanie imprezy rodzinnej czy z przyjaciółmi.

Trzeba mieć cel nadrzędny i mniejsze cele - FAŁSZ
Niekoniecznie trzeba mieć jeden duży cel i wiele mniejszych, możemy dobierać je tak, jak dyktuje nam życie, np. mamy dwa ważne cele: założyć rodzinę i znaleźć pracę, które są równoważne lub jeden jest ważniejszy od drugiego, a inne cele są im podporządkowane i od nich zależne, np. znaleźć mieszkanie, wziąć ślub z partnerem itp.

Cel w życiu może się zmieniać - PRAWDA
Oczywiście, że tak. Cele w życiu są bardzo dynamiczne, możemy już w czasie realizacji zrezygnować z czegoś, np. gdy kobieta stara się o awans, a zajdzie w ciążę: rezygnuje ze starania się o podwyżkę i skupia na zdrowiu swoim i maleństwa. Z kolei mężczyzna, który planował zagraniczną podróż życia poznał ukochaną, może skupić się na budowaniu z nią wspólnej przyszłości, a wyprawę odłożyć w czasie. Pamiętajmy, że nie ma nic złego w tym, że zmieniamy swoje życiowego cele, modyfikujemy je. Jest to dowód na to, że analizujemy swoje życie, jesteśmy świadomi swoich możliwości i pragnień oraz dążymy do ich spełnienia.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Krystian
Sens życia - istnieje, czy nie? Zawsze odpowiadam na to pytanie następująco: To zależy, dla kogo! Jeśli żyjesz z dnia na dzień albo od weekendu do weekendu, a Twoim jedynym celem jest przetrwanie dla samego przetrwania - ciężko tu mówić o jakimkolwiek celu. Przykro mi, ale takie są brutalne realia. Jeśli nic w swoim życiu nie dokonasz ani nie zmienisz choćby najmniejszego procenta świata na lepsze, wszyscy o Tobie zapomną, a Twoje życie będzie absolutnie bez sensu - było i nie ma. Dlatego zawsze promuję dokonywanie zmian na świecie i mierzenie wysoko. Gdy zrobisz cokolwiek znaczącego- niezależnie od tego, czy będzie to posadzenie lasu, napisanie książki czy wspieranie fundacji charytatywnej - Twoje życie staje się ważne dla całego świata.
Krzysztof_T
Pomysły, które masz na temat życia, tworzą twoją osobowość, jeśli masz negatywne nastawienie do życia, oznacza to, że jesteś negatywną osobą. Kiedy masz jasność co do swoich pomysłów, znajdziesz cel życia, który jest osiągalny i rozsądny. To jest jak hologram. Kiedy wycinasz kawałek, cały obraz jest nadal w mniejszym kawałku. Jesteś jak kawałek, a całość hologramu jest rzeczywistością . Przekonasz się, że coś jest nie tak, kiedy masz błędne wyobrażenia o sobie w swoim umyśle, więc odkryjesz, jakie masz problemy z wyobrażeniami o rzeczywistości.
Agula
Nie zgadzam się z autorem artykułu.
Cel musi być bardzo trudny do zrealizowania, bo jeżeli jest łatwy to po jego osiągnięciu znowu nie mamy celu.
Trudny powoduje, że dążymy do niego osiągając po wyznaczonej drodze mniejsze cele cele. Najważniejsze by odpowiedzieć sobie szczerze po co nam ten cel, czy marzenie?