Botoks na zmarszczki mimiczne - co warto wiedzieć o zabiegu?

BotoksWygładzanie zmarszczek botoksem to jedna z najskuteczniejszych metod redukcji tych niepożądanych oznak starzenia się skóry. Zmarszczki mimiczne pojawiają się stosunkowo wcześnie - na ich usuwanie decydują się nawet osoby po 20 - 25 roku życia. Botoks idealnie sprawdza się także u osób dojrzałych, u których zmarszczki mimiczne są już dobrze widoczne. Botoks na zmarszczki jest bez wątpienia najbardziej uniwersalnym zabiegiem wygładzającym skórę, warto zatem poznać garść niezbędnych informacji dotyczących tej procedury. O tym, na czym polega zabieg na zmarszczki wykorzystujący botoks porozmawiam z ekspertem medycyny estetycznej, dermatologiem w klinice medycyny estetycznej Neonia Ewą Kopycińską.

Botoks, czyli toksyna botulinowa wykorzystywana jest w gabinetach medycyny estetycznej jako środek wygładzający zmarszczki, a także leczący nadpotliwość, migreny czy bruksizm. Nasuwa się od razu pytanie - czy stosowanie botoksu jest bezpieczne? W końcu to toksyna - czy nie oddziałuje negatywnie na organizm?

Botox https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa to występująca naturalnie toksyna syntetyzowana przez bakterie Clostridium botulinum. Spożycie pokarmu zawierającego tą toksynę prowadzi do wystąpienia ciężkiego zatrucia. Jednak botoks wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej to specjalna, oczyszczona postać toksyny, pozyskiwana w specjalnych warunkach. Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej jest zatem całkowicie bezpieczne dla organizmu. Wiele wątpliwości dotyczy także nadmiernego ograniczenia mimiki twarzy oraz uzyskania efektu maski. Umiejętnie zastosowany botoks hamuje mimikę wyłącznie wybranych mięśni mimicznych, pozwalając uzyskać naturalny efekt.

W jaki sposób botoks wykorzystywany jest w gabinecie medycyny estetycznej? Czy można w ten sposób wygładzić każdy rodzaj zmarszczek?

Botoks idealnie sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych, zwłaszcza zmarszczek podłużnych na czole, lwiej zmarszczki, kurzych łapek. Natomiast w przypadku zaawansowanych, głębokich zmarszczek i bruzd, np. bruzd nosowo - wargowych czy bruzd marionetek lepiej sprawdzi się wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych sprawdza się idealnie zarówno w przypadku pierwszych zmarszczek, pojawiających się u osób młodych, jak i w przypadku zmarszczek bardziej widocznych.

Jak przygotować się do zabiegu wygładzania zmarszczek botoksem?

Nie ma rygorystycznych zaleceń przedzabiegowych. Najistotniejsza kwestią jest ta dotycząca konsultacji z lekarzem dermatologiem, podczas której oceniany jest ogólny stan zdrowia pacjenta i wykluczane są przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przeciwwskazania te obejmują przede wszystkim zaburzenia przewodnictwa nerwowo - mięśniowego, schorzenia autoimmunologiczne, nowotwory, ciąża i laktacja, infekcje skóry na obszarze poddawanym zabiegowi. Wskazane jest ponadto zrezygnowanie ze spożywania alkoholu, a także zażywania leków przeciwzapalnych.

Jak przebiega zabieg wygładzania zmarszczek botoksem?

Procedura jest krótka, nieskomplikowana i w pełni bezpieczna. W celu wygładzania zmarszczek mimicznych wystarczy ostrzykiwać określone mięśnie mimiczne niewielkimi objętościami toksyny botulinowej. Wszystko trwa zaledwie kilkanaście minut i zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego skóry, gdyż odczucia bólowe towarzyszące iniekcjom są naprawdę niewielkie. W przypadku czoła zazwyczaj wystarczy 8 - 20 nakłuć, zaś kurze łapki wymagają po 3 iniekcje przy każdym oku. Na zakończenie zabiegu można zastosować okłady chłodzące, a także zaaplikować maść z witaminą K, uszczelniającą naczynka krwionośne.

Czy wymagana jest specjalna pielęgnacja skóry po zabiegu?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów iniekcyjnych, należy pamiętać o zachowaniu higieny w miejscu nakłucia skóry. Przez trzy pierwsze godziny po zabiegu odradza się masowanie i dotykanie twarzy, a także schylanie się. Ma to zapobiec przemieszczaniu się preparatu z miejsc iniekcji. Ponadto w pierwszych dniach po zabiegu odradzane jest spożywanie alkoholu, a także korzystanie z sauny, basenu czy solarium.

Czy dzięki takiemu postępowaniu pozabiegowemu można uniknąć powstania komplikacji po zabiegu?

Zachowanie miejsc iniekcji w czystości pozwala zredukować ryzyko infekcji, zaś ograniczenie mimiki i nadmiernego wysiłku fizycznego uniemożliwia przemieszczanie się preparatu. Zawsze istnieje oczywiście ryzyko pojawienia się takich przejściowych efektów ubocznych jak obrzęk czy zaczerwienienie, jednak ustępują one samoistnie w przeciągu kilku dni. Konsultacja przedzabiegowa z lekarzem ma natomiast na celu wyeliminowanie ryzyka poważniejszych powikłań, będących konsekwencją istnienia przeciwwskazań.

Jak długo utrzymuje się efekt wygładzenia zmarszczek po botoksie?

Efekt wygładzenia zmarszczek zaobserwować można już kilka dni po wykonaniu iniekcji. Średni czas utrzymywania się efektu to 6 miesięcy, po tym czasie można powtórzyć zabieg. Gdy toksyna botulinowa stopniowo przestaje działać, zmarszczki mimiczne stają się na powrót widoczne, przy czym początkowo są bardziej wygładzone niż przed zabiegiem. Jest to efekt spowolnienia ich pogłębiania się, możliwy do uzyskania dzięki zahamowaniu mimiki. Gdy zabieg zostanie powtórzony na tym etapie, wówczas możliwe będzie dalsze spłycenie zmarszczek. Natomiast zaprzestanie terapii doprowadzi do tego, że zmarszczki znów zaczną się pogłębiać.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką medycyny estetycznej Neonia

Komentarze