Blondynki - jakie faktycznie są?

BlondynkaStereotypowo blondynki to głupiutkie i nierozsądne kobiety o ponadprzeciętnej urodzie, doskonałej figurze i niskim IQ, roztargnione, niegrzeszące inteligencją seks bomby, które wykorzystują swój urok osobisty w codziennym życiu. Tak właśnie niektórzy postrzegają blondynki. A jaka jest o nich prawda, jak ma się do tego stereotypu oraz niekończącej się serii dowcipów o paniach z jasnymi włosami? Sami zobaczcie - jakie blondynki mają cechy osobowości, czy będą lepszymi żonami od brunetek i szefami niż szatynki?

Statystyczny mężczyzna, widząc blondynkę, odbiera ją jako jasnowłosą piękność, dlatego też większość kobiet choć raz w życiu zrezygnowała ze swoich naturalnych kosmyków na rzecz tych w kolorze blond. Skąd wziął się wizerunek ślicznej, ale niekoniecznie inteligentnej i dlaczego z takim zapałem opowiadamy dowcipy o blondynkach?

Jak wyglądają blondynki?

Blondynki to kobiety o jasnej karnacji, niebieskich lub zielonych oczach, najczęściej jasnej oprawie oczu i włosach od miodowego przez wszystkie jaśniejsze odcienie ciepłych blondów po szwedzki i platynowy. Za blondynkę uważa się również panie z tak zwanym mysim kolorem, czyli ciemnym popielatym, którego barwę trudno jest dokładnie określić. Rozpoznasz blondynkę po tym, że jej skóra opala się później niż osób z ciemnymi kosmykami i prawie zawsze na czerwono. Najczęściej natura nie obdarzyła blondynek ciemnymi rzęsami i brwiami, dlatego nie rozstają się z maskarą. Większość pań z naturalnymi jasnymi kosmykami ma delikatne rysy twarzy, a anielski kolor włosów dodatkowo je łagodzi. Dlatego też uchodzą one za piękniejsze od brunetek, szatynek i rudych.

Rozróżniamy dwa typy urody blond:

Ciepła blondynka, to kobieta o jasnej cerze, o jej ciepłym zabarwieniu, zielonych lub piwnych oczach i włosach we wszystkich odcieniach ciepłego blondu. Najczęściej rumieni się ona różowo oraz ma nieco ciemniejszą oprawę oczu. Doskonale prezentuje się zarówno w pastelowych kolorach, jak i w nude. Największą furorę zrobi czerwoną pomadką i taką też sukienką. Doskonałym wyborem będzie też głęboka wręcz najgłębsza czerń.

Chłodna blondynka ma włosy od platynowych przez szwedzkie po ciemniejszy popielaty. Ma bardzo jasną prawie białą karnację i zawsze rumieni się na czerwono, a rumieniec oblewa dosłownie całą jej twarz. Jasna oprawa błękitnych lub szarych oczu sprawia, że kobieta ta albo rezygnuje zupełnie z makijażu na rzecz naturalnego looku, albo nigdy nie rozstaje się z maskarą i czarną kredką do oczu. Doskonale wygląda w bieli, jasnych, ale chłodnych barwach, czerwień ją przytłacza, a czerń dodaje jej lat, chyba że całość dopełni choćby skromny makijaż.

Dlaczego blondynki uważa się za mniej inteligentne przedstawicielki płci żeńskiej?

Podobno dowcipy o głupich blondynkach wymyślają inteligentne, ale brzydkie brunetki, a opowiadają panowie, którzy nie mają szans u żadnej blondynki. A ile jest w nich prawdy? Z medycznego punktu widzenia tyle, co nic, ponieważ dziewczyny z blond kosmykami, mają według badań średnio o 3 pkt wyższy iloraz inteligencji od kobiet o innych kolorach włosów. Dodatkowo przewyższają je życiowym sprytem i bardzo rozwiniętą intuicją. A takie trio to już coś, potrafią po mistrzowsku odgadnąć czyjeś intencje, rozpoznać niemal natychmiast fałszywe osoby i są doskonałymi aktorkami. Wychowane na dowcipach o przedstawicielach swojego typu urody są świadome swojego seksapilu i potrafią go wykorzystać.

Platynowy kolor włosów blond
Włosy w kolorze platynowy blond

Blondynka, choć w towarzystwie się uśmiecha i jest najczęściej uważana za beztroską duszę towarzystwa, która lubi być w centrum zainteresowania, to pod jej niewinnym uśmiechem kryje się prawdziwy szpieg, rozmawia, obserwuje i analizuje, by już po kilku chwilach być pewną, na kogo musi uważać, a kto jest godny jej zaufania, a kto nie. I najczęściej robi to bezbłędnie, jednak jej wrodzony spryt sprawia, że wrogów trzyma blisko siebie i nieustanne kontroluje. Jest mistrzynią intryg, ale spiskuje tylko w razie konieczności i przeciwko osobom, które jej zagrażają. Jako doskonały strateg potrafi szybko rozgryźć, kiedy ktoś planuje jej rzucać kłody pod nogi, ale nie robi mu awantury, nie zrywa kontaktu z tą osobą, lecz stara się być zawsze krok przed nią. W ten sposób blondynka eliminuje swoich wrogów ich własną bronią i idzie naprzód.

Lepiej jest w blondynce mieć przyjaciela niż wroga!

Nie lubi być wykorzystywana, nie pozwala też sobą dyrygować, a już za nic w świecie nie lubi przegrywać, choć jeśli już jej się to zdarzy, przyjmuje porażkę z honorem. Zawsze chodzi z podniesioną głową i zmierza w kierunku wyznaczonego sobie celu. Jej wrodzona ambicja nie pozwala zrezygnować z raz obranej ścieżki, kiedy pojawią się trudności, a tym bardziej, kiedy ktoś wrogi nie niej stanie. Panie o jasnych włosach prawie nigdy się nie poddają i zawsze uważają, że problemy są po żeby je rozwiązywać, a nie się ich bać. Dlatego też, jeśli jej powiesz, że nie da rady tego czy owego zrobić, możesz być pewien, że tego dokona i to szybciej niż ktokolwiek inny, nawet gdyby miała być pierwszą osobą na świecie, której się to udało. Nie znosi, kiedy ktoś staje na drodze do realizacji celu, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. A kiedy już spotka wroga, szybko się go pozbywa. Jej wrodzona inteligencja i cięty język zbiją z tropu każdego. Jeśli trafi na osobę równie upartą, knuje intrygę i pozwoli swojemu przeciwnikowi prowadzić, a przed metą wyciągnie asa z rękawa, by wygrać.

W domu konflikty stara się rozwiązywać pokojowo i ze sprytem. Jeśli nie jest w stanie nic wskórać po dobroci, próbuje podstępem, a jeśli i to nie pomoże wtedy lepiej zejść jej z drogi. Rzuca talerzami, krzyczy i płacze, a na koniec się obraża. Przeproszenie blondynki do łatwych nie należy, więc lepiej nie wystawiać jej cierpliwości na próbę.

Blondynka to wierna oddana przyjaciółka

Można z nią konie kraść, uczyć się do egzaminu, wypłakiwać się jej w rękaw i wreszcie knuć z nią wyszukane intrygi. Jako przyjaciółka czuje się w obowiązku otoczyć brunetkę lub szatynkę swoją opieką, pokazać im kilka babskich sztuczek w stylu prawdziwej blondynki. A jeśli ktoś chce skrzywdzić jej przyjaciółkę lub już to zrobił, obmyśli i zrealizuje chytry plan zemsty, nawet nieproszona nie odpuści nikomu, kto zranił bliską jej osobę. Przyjaźń jest dla niej tak samo ważna, jak więzy krwi, dlatego szuka przyjaciółki na całe życie, powiernicy, która nie musi dorównywać jej inteligencją, a jeśli tak już się zdarzy, to miejcie się baczności - lepiej takiemu duetowi nie podpadać. Mimo, że otacza się zawsze ludźmi i ciężko ją spotkać w pojedynkę, prawdziwym zaufanie obdarza tylko nieliczne osoby. To one mogą liczyć na jej wyrozumiałość i pomoc o każdej porze dnia i nocy. Dla przyjaźni jest w stanie poświęcić wiele, nawet podpaść szefowi lub ukochanemu.

Blond singielki to najszczęśliwsze kobiety na świecie

Bycie singielką sprawia jej przyjemność, ma czas na rozwijanie swoich pasji, cieszenie się życiem i realizacją coraz to nowych przedsięwzięć. Dlatego też nie szuka partnera na siłę, nie czuje się zakłopotana w towarzystwie par i nie ma parcia na małżeństwo. Bawi ją zainteresowanie płci męskiej jej osobą, ale większość adoratorów trzyma na dystans. A kiedy poczuje się samotna, co rzadko jej zdarza, bawi się facetami, czasem pozwala sobie na niewinny romans, ale zawsze ma wyznaczone priorytety. Dla takiego związku nie zrezygnuje ze spotkania z przyjaciółką, nie spóźni się do pracy i nie zawali rodzinnego spotkania. Jest realistką w skórze romantyczki, marzy o wielkiej miłości, ale wie, że na siłę się nie zakocha, dlatego cierpliwie czeka na swoją drugą połówkę. Wyznaje zasadę, "umiesz liczyć, licz na siebie", dlatego, zanim wejdzie w poważny związek i założy rodzinę, stara się wypracować pozycję zawodową i być niezależna finansowo.

Urocza niczym dziewczynka kruszy i łamie serca

Zanim blondynka znajdzie swoją drugą połowę, musi jakoś żyć, jako osoba zaradna i tryskająca energią potrafi sama zrobić przemeblowanie, pomalować pokój, wymienić koło w samochodzie, ale po co ma sobie brudzić ręce? Skoro zawsze od najmłodszych lat otacza ją wianuszek adoratorów, fakt, że trzyma ich na dystans, nie przeszkadza jej poprosić od czasu do czasu o pomoc. A jako urodzona uwodzicielka, doskonale wie jak zrobić na mężczyznach wrażenie. Wystarczy, że zatrzepocze rzęsami i zrobi smutną minę, a już ma kilku chętnych, którzy będą dźwigać jej szafy i odpychać zlew czy naprawiać auto. Jako silna singielka wprawdzie nie powinna się na to godzić, ale jako sprytna blondynka czemu nie. W głębi duszy ma wyrzuty sumienia, ale nie może przecież ze wszystkim radzić sobie sama.

Blondynka - oddana, wierna żona na całe życie

Blondynka wyznaje zasadę, że jak kochać to na 100% i na całe życie. Wprawdzie, zanim kogoś pokocha, musi on wykazać się nie lada wytrwałością i przekonać ją, że jest jej bratnią duszą. To może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Urodzonej singielce będzie trudno pożegnać swoje panieńskie życie i wolność, którą tak bardzo sobie ceni. Oczywiście już na początku związku poinformuje ukochanego, że w ich związku muszą panować określone zasady, że nie zrezygnuje z kariery zawodowej i przyjaciółki. Przy czym sama nie będzie chciała, by jej ukochany, miał jakieś życie bez niej, dlatego związek blondynki w początkowej fazie będzie bardzo burzliwy, a wytrwa w nim tylko ktoś naprawdę zakochany. Z biegiem czasu blondynka zacznie mięknąć i zakochiwać się coraz bardziej.

Blondynka w prostych włosach
Blondynka w prostych włosach

Nie jest jednak typem modliszki, dlatego za całą miłość i dobroć potrafi być wyrozumiała i troskliwa. Kiedy jej mężczyzna poczuje się smutny, zmęczony lub zacznie się nudzić szybko znajdzie sposób na urozmaicenie codzienności i poprawę jego nastroju. Jako wytrawna intrygantka zrobi to skutecznie, dyskretnie i co najważniejsze na tyle sprytnie, że jej wybranek nawet nie zauważy, kiedy jego dobry nastrój powróci, a uczucie rozkwitnie na nowo.

Matczyna dyplomacja w wykonaniu blondynki

Blondynka jest troskliwą choć trochę zwariowaną matką, dlatego o noworodka i niemowlaka dba wprost wzorowo. Jednak kiedy jej pociecha wejdzie w wiek przedszkolny, powoli zaczyna odcinać pępowinę i staje się matka dyplomatką. Nie nakazuje, nie krzyczy, tylko zgrabnie manipuluje swoją pociechą, ułatwiając jej podejmować właściwe decyzje. Uczy w ten sposób swoje dziecko świata, pokazując mu, że każdy nawet najdrobniejszy wybór niesie za sobą konsekwencje, które nie zawsze są miłe. Starszemu przedszkolakowi pozwala popełniać błędy i uczyć się na nich. A kiedy osiągnie już ono wiek szkolny, jest stuprocentowo gotowe, żeby stawić czoła światu. Niektórzy zarzucają blondynkom, że zbyt szybko wymagają od dziecka samodzielności, jednak one chcą wychować mądrego silnego i odważnego człowieka, który jest gotowy stawić czoła przeciwnością losu jak ona. Najczęściej jej metody wychowawcze się sprawdzają, a dzieci blondynek są szczęśliwe i mają duże poczucie własnej wartości.

Dlaczego blondynka zawsze wygląda olśniewająco?

Ma wrodzony zmysł artystyczny, dlatego doskonale potrafi tworzyć zjawiskowe stylizacje, fryzury i makijaż. Każdego dnia wygląda jak po wizycie u wizażysty, co nie umyka uwadze jej koleżanek. A te, zamiast zapytać o radę, zazdroszczą jej pięknego wyglądu. Panowie natomiast nie mogą oderwać od niej wzroku i co doprowadza do szaleństwa brunetki i szatynki.

W jakich fryzurach blondynka może się wybrać na podbój świata?

Długie włosy rozpalają zmysły, sprawiają, że ta na pozór głupiutka kobieta wygląda jak gwiazda filmowa. Bez względu na to, czy są proste, czy kręcone, zawsze wyglądają przepięknie. Niestety ich pielęgnacja do łatwych nie należy, dlatego posiadaczki blond kosmyków muszą regularnie stosować olejki, odżywki i maski do włosów. Równie dobrze prezentują się one w krótkich i średnich fryzurach, ale uwaga ich dobór nie powinien być przypadkowy. Doskonałym sposobem na podkreślenie krótkiego strzyżenia są pasemka w innych odcieniach blondu lub jednej z wersji brązu.

Jakie kolory nie pasują do blondynki?

Można by pomyśleć, że wszystkie, ponieważ jest to wyjątkowo neutralny typ urody. Jednak nie do końca tak jest, ponieważ tak jasna karnacja w zestawieniu z niektórymi kolorami wygląda źle. Dlatego chłodna blondynka powinna unikać ciemnej zieleni, rudego przy twarzy, a także ostrej czerwieni, które nie dodadzą jej urody, lecz sprawią, że będzie ona, wygląda tandetnie i brzydko. Barwy te nie tylko przyczynią się do tego, że jej cera będzie wyglądała na ziemistą, ale także uwydatnią wszystkie niedoskonałości skóry.

Z kolei ciepła blondynka powinna unikać bardzo ciepłych brązów i odcieni nude, które zlewają się z jej włosami i cerą. Ostre głębokie róże i fiolety również nie są barwami, w których będzie wyglądać dobrze. Ciepła blondynka doskonale prezentuje się w pastelach i czerni, to jest paleta, której powinna się trzymać bez względu na wiek. Natomiast chłodna blondynka najlepiej prezentuje się w chłodnych jasnych barwach jak błękit, popielaty, miętowa zieleń czy wreszcie biel.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze