Białe małżeństwo - czym jest, jakie są jego przyczyny i skutki?

Białe małżeństwoCzy da się stworzyć związek bez seksu lub zrezygnować z niego na pewnym etapie bycia razem i mimo to żyć szczęśliwie? Choć dla wielu osób takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia, inni z powodzeniem trwają w białych związkach, czyli relacjach, w których nie uprawiają seksu z partnerem. Dlaczego się na to decydują i jak naprawdę wyglądają białe małżeństwa?

Czym jest białe małżeństwo?

Białe małżeństwo to związek bez seksu: z tym nam się kojarzy i całkiem słusznie - terminem tym określamy właśnie związek międzyludzki, który nie jest oparty na relacji seksualnej, a mimo to dwoje ludzi łączą głębokie uczucia. Termin białego małżeństwa może odnosić się zarówno do związku formalnego, jak i nieformalnego. Na biały związek można zdecydować się praktycznie na każdym etapie jego trwania, zarówno od początku, jak również po kilku czy nawet kilkunastu latach trwania relacji. O typowym białym związku możemy mówić, gdy jest on dobrowolną decyzją obu stron, to znaczy, gdy obie osoby świadomie decydują się na rezygnację z seksu, żadna z nich nie jest do tego wyboru przymuszana ani nie cierpi z powodu braku współżycia. Dlaczego się na to decydują?

Przyczyny rezygnacji z seksu w związku

Osoby w związkach z pewnością zgodzą się z tym, że sfera seksualna jest w relacji niezwykle ważna, udane życie seksualne wiąże, daje poczucie głębokiego uczucia oraz przyjemności z przebywania z drugą osobą. Dlaczego więc niektóry z tego rezygnują i żyją we dwoje ale bez seksu? Powodów, dla których decydujemy się na biały związek jest wiele.

Należą do nich:

  • powody religijne i głęboka wiara - wiele osób decyduje się na wstrzemięźliwość seksualną z uwagi na to, że są głęboko wierzące. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zachowują czystość do ślubu, gdyż tak nakazuje życie w zgodzie z wiarą. Należy jednak pamiętać, że religia chrześcijańska nakazuje życie w czystości jedynie do ślubu kościelnego, później zadaniem małżonków jest spłodzenie potomstwa. Osoby żyjące w białych związkach zwykle jednak stosują się do tej zasady: uprawiają seks po to, aby spłodzić dziecko, następnie nadal żyją w czystości.
  • bycie osoba aseksualną - na białe związki decydują się również osoby aseksualne, czyli takie, które nie odczuwają pociągu seksualnego do osoby żadnej płci, seks nie jest im potrzebny do stworzenia satysfakcjonującej relacji: https://www.babskiswiat.com.pl/aseksualnosc-czym-jest-przyczyny-objawy-prawdy-i-mity.html. Tacy ludzie zwykle dobierają się w pary, aby nie zmuszać się do seksu z osobą nie-aseksualną oraz nie krzywdzić jej poprzez swoją bierność seksualną.
  • przeżycie w przeszłości traumy seksualnej, w tym doświadczenie przemocy seksualnej, molestowania czy gwałtu - w białe związki wchodzą również ludzie, którzy dawniej stali się ofiarami traumy na tle seksualnej, na przykład były wykorzystywane seksualne czy doświadczyły gwałtu. Trudne i bolesne przeżycia zbliżają i sprawiają, że seks schodzi na dalszy plan.
  • powody zdrowotne - niejednokrotnie do przekształcenia naszego małżeństwa w biały związek zmuszają względy zdrowotne, w tym wszelkiego rodzaju problemy intymne, np. choroby ginekologiczne ale i nowotworowe. W tym wypadku biały związek zazwyczaj jest rozwiązaniem czasowym, a celibat zalecony przez lekarza z uwagi na nasz stan zdrowia.

Przejście małżeństwa w biały związek może być również naturalnym etapem bycia razem, np. po kilkudziesięciu latach wspólnego życia osoby starsze rezygnują z seksu, gdyż ich stan zdrowia nie pozwala na współżycie. Mimo to nadal łączy je głęboka więź, okazują sobie uczucia, śpią wspólnie i nie nic nie zmienia się w ich relacji.

Niestety, w białe związki zmienić się może małżeństwo również znacznie wcześniej, np. po urodzeniu dziecka. Kobieta po trudnym porodzie lub też mężczyzna po towarzyszeniu rodzącej w czasie narodzin dziecka mogą świadomie unikać zbliżeń aż do całkowitego wygaszenia sfery seksualnej w związku. Ponadto, opieka nad noworodkiem może sprawić, że seks zejdzie na dalszy plan. Nie jest to zjawisko pożądane, ponieważ prędzej czy później pojawić się może u jednego z partnerów frustracja oraz chęć poszukiwania doznań fizycznych poza relacją, w tym nawet posuniecie się do zdrady.

Jak wygląda życie w białym małżeństwie?

Seksu w białym małżeństwie nie ma, to już wiemy - nie ma pełnego stosunku seksualnego. Zwykle pary również rezygnują z seksu oralnego oraz analnego. A co z przytulaniem się, dotykaniem, pieszczotami, również miejsc intymnych? Niektóre z nich mogą przecież doprowadzić do orgazmu. Obecność pieszczot zwykle jest dobrowolną kwestią w każdym białym związku. Są bowiem takie relacje, w których partnerzy śpią w jednym łóżku, przytulają się, całują, dotykają i w ten sposób okazują sobie uczucia ale też niektórzy posiadają odrębne łóżka czy nawet sypialnie. W takich wypadkach sfera bliskości osiąga minimum. Poza tym, związek biały niczym nie różni się od normalnego: partnerzy mogą razem mieszkać, mogą nawet swoją relację sformalizować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadali dzieci: jednak poza ich spłodzeniem nie współżyją.

Skutki bycia w białym związku

Trwanie w białym małżeństwie, o ile jest uzgodnione przez obie strony, może dawać parze satysfakcję. Czy taka relacja mogę mieć jakieś negatywne skutki? Długotrwałe nieuprawianie seksu może ale nie musi przyczynić się do problemów zdrowotnych, w tym schorzeń hormonalnych. Gdy po pewnym czasie partnerzy zdecydują się na posiadanie dzieci, mogą mieć początkowo trudności ze spłodzeniem dziecka, głównie z uwagi na obniżenie się jakości męskiego nasienia. Poza tym, należy dbać o bliskość w związku, która zastąpi relację intymną. Należy również często przytulać bliską osobę, zapewniać o swoich uczuciach oraz ją wspierać.

Czy da się żyć bez seksu? - zdania są podzielone

Czy uda się utrzymać związek bez seksu? Zdania są podzielone, białe związki mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

"Za bardzo brakowało mi seksu" - Marek, lat 28

"Byłem pierwszym chłopakiem Dominiki, gdy się poznaliśmy dość szybko zorientowałem się, że jest dziewicą, cieszyło mnie to, szanowałem też jej warunek, że chciała zachować czystość do ślubu. Spaliśmy razem, całowaliśmy się, przytulaliśmy, a po roku zdecydowaliśmy się zawrzeć związek małżeński. Starałem się rozmawiać z narzeczoną na temat naszego pierwszego razu, przygotować ją na to. Niestety, jej chyba podobało się życie w białym związku, a gdy już wprost zaproponowała, że po ślubie będziemy kochać się tylko po to, by mieć dziecko, a później znów będziemy żyć bez seksu… wolałem być szczery. Kochałem ją ale nie wyobrażałem sobie takiego związku. Nie byłbym w nim szczęśliwy”.

Przeciwnicy białych związków podkreślają, że sfera seksualna jest ważna w relacji partnerskiej, że nie wyobrażają sobie rezygnacji z tego typu bliskości, z przyjemności, która płynie z pełnego stosunku seksualnego. Dla wielu z osób sfera seksualna jest znamieniem bliskości oraz pozwala nam na realizowanie swoich pragnień z udziałem ukochanej osoby.

"Biały związek to nasza wspólna decyzja" - Janina, lat 66

"Kochamy się z Adamem już od pół wieku, w tym roku obchodziliśmy 40 rocznicę ślubu, mamy dwoje dzieci, doczekaliśmy się wnuków. Od 5 lat żyjemy w białym małżeństwie. Wszystko zaczęło się od mojej operacji ginekologicznej i zalecenia celibatu na czas leczenia. Przyzwyczailiśmy się do takiego życia. Adam również miał w międzyczasie problemy ze zdrowiem. Śpimy razem ale nie uprawiamy seksu i nikt nie czuje się z tego powodu pokrzywdzony. To niepisana umowa między nami, która nie odbiera nam radości z bycia ze sobą”.

W wielu wypadkach jednak białe małżeństwo sprawdza się, jeśli dwie osoby akceptują taki układ i on je uszczęśliwia.

Biały związek - razem a jednak osobno

Biały związek tylko i tylko wtedy daje satysfakcję obu stronom, gdy dwie osoby świadomie się na niego godzą i nadal łączy je prawdziwe i szczere uczucie. Może być rozwiązaniem czasowym ale i trwałym uzgodnieniem w długoletnim związku. Uczucia z kolei można sobie okazywać na wiele innych sposobów, w tym poprzez czułe słowa, gesty, pocałunki oraz wspieranie się wzajemnie każdego dnia.

Komentarze

Monika
Czy istnieją jeszcze takie małżeństwa? Myślę że tylko religia, poważna choroba czy trwałe kalectwo może myć powodem do takiego związku. Jednak to wymaga poświęcenia drugiej osoby a teraz to rzadkość...
Maria
To takie bycie razem, ale jednak osobno - przynajmniej w sferze seksualności i są różne powody takiej sytuacji. We wczesnej fazie małżeństwa powinniśmy udać się do psychologa. Na pewno jest wiele małżeństw, których końcową fazą związku, z powodu wieku i dolegliwości zdrowotnych, jest białe małżeństwo.