Babcine sposoby na plamy

PlamyDziś w sprzedaży dostępne są środki czyszczące skuteczne niemal w każdym przypadku. Jednak w sytuacji, gdy do czynienia mamy z delikatnym materiałem, niektóre z nich mogą narobić więcej szkody niż sama plama. Rozsądek nakazuje zatem w pierwszej kolejności wypróbować stare, sprawdzone sposoby zadziałania łagodniejszym środkiem, zanim sięgniemy po chemię "ciężkiego kalibru".

Kwaśne mleko lub maślanka

Pomoże przy zmiękczeniu plam z owoców, soków naturalnych i innych plam kolorowych. Należy jednak pamiętać, by powierzchnię zmyć potem dużą ilością zimnej wody.

Sok z rabarbaru

Zawiera kwas szczawiowy - bardzo silny środek, przydatny nawet do wywabienia plamy z rdzy. Czysty kwas szczawiowy jest silnie trujący, należy więc przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu i w miejscu zabezpieczonym przed dostępem dzieci. Rabarbar jest za to nieszkodliwy, ale niestety nie zawsze można go mieć pod ręką.

Wysokoprocentowy alkohol oraz spirytus

Stosuje się w stanie czystym, a nie w postaci denaturatu, który może wypłowieć farbę z materiału. Alkohole są doskonałymi rozpuszczalnikami wszelkiego rodzaju tłuszczu oraz żywic.

Kwaśny winian potasu

Do trudniejszych plam z owoców i roślin przydatny jest kwaśny winian potasu. Poradzi sobie nawet z atramentem i flamastrami. Pamiętajmy o spłukaniu zimną wodą, jak w przypadku każdego innego kwasu, nawet najmniejsza jego ilość po pewnym czasie może zadziałać żrąco.

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

Jest najmniej szkodliwym kwasem, a nie mniej skutecznym od innych. Pomoże wyczyścić dłonie i twarz, co przydaje się szczególnie naszym małym pociechom, gdy inne środki mogą być zbyt drażniące.

Terpentyna

Jest idealnym rozpuszczalnikiem dla smoły, farb i żywic. Należy jednak uważać, ponieważ jest łatwopalna i działa tak silnie, że może pozbawić tkaninę koloru. Dlatego przed przystąpieniem do usuwania plamy należy wykonać próbę w mniej widocznym miejscu.

Płynny amoniak

Ma bardzo nieprzyjemny, ostry zapach, dlatego stosujmy go albo na wolnym powietrzu, albo przy otwartym na oścież oknie. Jest też silnie żrący, dlatego każdorazowo należy go rozcieńczyć do 50% roztworu (lub mniej, jeśli mamy do czynienia ze słabszą plamą). Usuwa plamy z krwi, przebarwienia z potu lub moczu. Materiał (o ile jest to możliwe) namoczyć przed praniem w roztworze na co najmniej dwie godziny. Natomiast w przypadku odplamiania na przykład materaca lub tapicerki mebla, do roztworu można dodać ocet, który zneutralizuje przykry zapach amoniaku. Płócienne trampki odzyskają biel, jeśli zamoczymy je w misce z wodą, amoniakiem i płynem do naczyń (najlepiej białym lub przeźroczystym, niektóre kolorowe składniki płynu mogą zostawić plamy). Te same składniki w równych proporcjach wlane do spryskiwacza ułatwią usuwanie plam z większych powierzchni. Jeśli chcemy usunąć jakąś plamę mydłem, lub pianą mydlaną, dodany amoniak wzmocni jej działanie. Pamiętamy oczywiście o spłukaniu wodą.

Boraks

Jest zarówno pomocny w wywabianiu plam, jak i wybielaniu, zwłaszcza firan, gdy inne naturalne środki (sól, kwasek cytrynowy) okażą się zbyt słabe.

Na koniec przypomnijmy, że niektóre, uznawane za naturalne, środki do wywabiania plam zawierają różnego rodzaju związki, które mogą być trujące. Dlatego i w tym przypadku przy ich użyciu warto zachować ostrożność.