7 najczęstszych przyczyn chrapania

ChrapanieProblem chrapania najczęściej dotyka mężczyzn, jednak dotyczy również w pewnym stopniu kobiet, a nawet dzieci. Jego przyczyny bywają różne, niektóre są niegroźne, inne to symptom poważnych problemów zdrowotnych. Warto wiedzieć, kiedy chrapanie powinno nas zaniepokoić i co wtedy zrobić. Poznaj 7 najczęstszych przyczyn chrapania.

1. Zmęczenie

Ta przypadłość często towarzyszy stanom przewlekłego silnego przemęczenia. Kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, zwykle szybko zasypiamy, a nasze mięśnie rozluźniają się w sposób naturalny. Dotyczy to również mięśni gardła oraz podniebienia miękkiego. W pozycji leżącej dochodzi do zwężenia gardła i w wyniku przepływu strumienia wydychanego powietrza rozluźnione miękkie części gardła zaczynają wibrować. Tak właśnie zaczyna się chrapanie. Zdarza się, że pacjenci cierpiący na chrapanie, po dłuższym urlopie i nauczeniu się, jak walczyć z przewlekłym stresem, przestają mieć problemy ze snem i zanika u nich chrapanie.

2. Alkohol

Choć chrapanie przeważnie jest wynikiem spożycia znacznych ilości mocnego alkoholu, to niektórym osobom wystarczy zaledwie jedno piwo czy lampka wina do kolacji, aby wywołać tę nieprzyjemną dolegliwość. Alkohol zmniejsza napięcie wszystkich mięśni w ciele, również tych w gardle. Zwiotczałe mięśnie wpadają w drgania podczas oddychania, co skutkuje chrapaniem. Jeśli więc mamy tendencję do chrapania po alkoholu, najlepiej nie pijać go bezpośrednio przed snem, a kilka godzin wcześniej, aby do momentu położenia się do łóżka jego działanie zmalało.

3. Ciąża

Problem chrapania dotyczy wielu kobiet w ciąży, które nigdy wcześniej nie miały takich dolegliwości. Dzieje się tak, ponieważ podwyższony poziom estrogenów w organizmie powoduje silniejsze ukrwienie błon śluzowych oraz ich obrzęk i niedrożność nosa. Dodatkowo powiększająca się macica uciska na przeponę i może powodować trudności w oddychaniu. Chrapanie w ciąży z reguły nie jest groźne i mija zaraz po porodzie. Do tego czasu można sobie pomóc, śpiąc z wysoko podpartą głową (na przykład na 2 lub 3 poduszkach) i stosując specjalne ćwiczenia oddechowe. Warto poprosić o poradę w tej sprawie dobrego fizjoterapeutę.

4. Menopauza

Chrapanie pojawiające się w okresie menopauzy, również ma przyczyny hormonalne. Zarówno nadmiar, jak i niedobór estrogenów wpływają na stopień zwiotczenia mięśni górnych dróg oddechowych. Menopauza to czas, w którym poziom hormonów spada, co jest główną przyczyną problemów. Dodatkowo kobiety w okresie przekwitania mają tendencję do tycia, a tkanka tłuszczowa odkłada się również pod błoną śluzową na tylnej stronie gardła, co zmniejsza drożność dróg oddechowych. Wiotkie mięśnie w połączeniu ze zwężonym gardłem prowadzą do chrapania. W takim przypadku często skutecznym rozwiązaniem problemu jest zrzucenie zbędnych kilogramów.

5. Katar

Katar towarzyszący przeziębieniu powoduje opuchnięcie i przekrwienie błony śluzowej w nosie. Regułą jest jednak większy lub mniejszy obrzęk również w obrębie śluzówki gardła. Kiedy mamy zatkany nos, zaczynamy oddychać przez usta, a to w połączeniu ze zwężonym gardłem powoduje chrapanie. Okresowe chrapanie może pojawić się też u alergików. Najczęściej ma to miejsce w okresie wiosennym, kiedy zaczyna się pylenie roślin. W przypadku przeziębienia chrapanie minie wraz z zakończeniem infekcji, natomiast w przypadku alergii, pomogą doustne środki antyhistaminowe zalecone przez lekarza.

6. Krzywa przegroda nosowa

W praktyce nikt nie ma idealnie prostej przegrody nosowej. Jednak w większości przypadków jej deformacje są tak niewielkie, że nie powodują żadnych dolegliwości. Problem pojawia się, gdy skrzywienie jest tak duże, że wywołuje zakłócenia w przepływie powietrza przez nos. Osoby z tym defektem, mają tendencję do częstego oddychania przez usta, zwłaszcza w czasie snu. Powoduje to wysuszenie błony śluzowej gardła i nasilenie chrapania. Aby pozbyć się problemu, krzywą przegrodę nosową trzeba skorygować. Jest to prosty zabieg wykonywany w trybie tak zwanej chirurgii jednego dnia, co oznacza, że po jego wykonaniu pacjent tego samego dnia wraca do domu. Rana goi się szybko, a problemy z oddychaniem i chrapanie ustępują.

7. Polipy w nosie

Przepływ powietrza w nosie mogą utrudniać również różne powstałe w jego wnętrzu narośla. Polipy w nosie to łagodne przerosty błony śluzowej, które powiększają się z czasem i blokują prawidłowy przepływ powietrza przez nozdrza. Przyczyną ich powstawania mogą być przewlekły stan zapalny zatok, alergia lub astma. Polipy trzeba usunąć chirurgicznie. To jedyny sposób na pozbycie się problemów z oddychaniem. Przeważnie jest to nieskomplikowany zabieg, który nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Pamiętajmy, że jeśli chrapiemy od dłuższego czasu, problem się nasila, a w dodatku budzimy się rano coraz bardziej zmęczeni, absolutnie nie powinniśmy lekceważyć tego problemu. Zdarza się bowiem, że chrapanie towarzyszy groźnej dla życia chorobie, jaką jest obturacyjny bezdech senny. Może on prowadzić do stanów chronicznego zmęczenia, depresji, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, a nawet śmierci. Dlatego, jeśli cokolwiek wzbudza nasz niepokój, koniecznie wybierzmy się do lekarza laryngologa.

Ocena: 5.0

Komentarze