Podobnie jak w przypadku aranżacji wnętrz, również moda na ogrodowe aranżacje zmienia się z biegiem czasu. Obecnie na topie są te naturalistyczne z połaciami kwiatów przypominającymi dzikie łąki oraz materiały i meble z drugiej ręki lub wykonane samodzielnie. Do łask powróciły także przydomowe warzywniki.
Moda ogrodowa zatacza coraz szersze kręgi w dużych miastach. Kiedyś o kwiatowym ogrodzie i ogródku warzywnym mogli pomarzyć jedynie właściciele wiejskich domków, teraz dzięki sprytnym rozwiązaniom aranżacyjnym i nowoczesnym akcesoriom, możliwe jest stworzenie własnego zielonego zakątka nie tylko w małym ogródku przy bloku w mieście, ale nawet na tarasie lub balkonie.
Podczas urządzania naszej zielonej przestrzeni weźmy pod uwagę takie kwestie jak dostępna powierzchnia, warunki świetlne i glebowe panujące w ogrodzie, a także nasz gust. Jeśli nie mamy pomysłu na przydomową oazę zieleni, to możemy zainspirować się jednym z topowych trendów w aranżacji ogrodów. Są one nie tylko piękne i praktyczne, ale także ekonomiczne, przyjazne dla środowiska naturalnego i bardzo łatwe w aranżacji. Doradzamy, jak ładnie urządzić przydomowy ogródek albo zieloną przestrzeń na tarasie lub balkonie.
5 najmodniejszych tego lata trendów ogrodowych:
1. Ogród naturalny i ekologiczny
Ogród naturalistyczny to taki, w którym grządki nie są wymierzone co do milimetra, a rośliny w dużym stopniu rosną swobodnie, dzięki czemu przypomina naturalne dzikie tereny zielone. Naturalne ogrody są także ekologiczne. Stosuje się w nich przyjazne środowisku naturalnemu metody uprawy roślin. Nie ma tutaj miejsca na pestycydy czy sztuczne nawozy. Stosuje się wyłącznie w pełni naturalne środki ochrony roślin, a do nawożenia służy kompost, gnojówka roślinna czy biohumus. Tego rodzaju zielone zakątki są prawdziwą oazą dla owadów i drobnych zwierząt. Rośliny w nich rosnące służą im za schronienie oraz pożywienie.
Naturalny i ekologiczny ogród
Sposobów na urządzenie naturalistycznego ogrodu jest mnóstwo. Wybór gatunków roślin zależy od tego, jaki rodzaj naturalnego środowiska chcemy odwzorować. Do najczęściej wybieranych należą łąkowe z pięknymi falującymi na wietrze trawami oraz łąkami kwiatowymi.
Gatunków, które mogą znaleźć się na łące kwietnej, jest całe mnóstwo, niektóre z nich to:
- koniczyna czerwona (Trifolium pratense),
- koniczyna biała (Trifolium repens),
- chaber bławatek (Centaurea cyanus),
- mak polny (Papaver rhoeas),
- cykoria podróżnik (Cichorium intybus),
- nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis),
- krwawnica pospolita (Lythrum salicaria),
- bodziszek łąkowy (Geranium pratense),
- świerzbnica polna (Knautia arvensis).
Na balkonie czy tarasie co prawda nie jesteśmy w stanie stworzyć łąki kwiatowej z prawdziwego zdarzenia, ale również możemy posiać typowo łąkowe kwiaty na przykład w dużej skrzyni lub donicy. Będą do nich przylatywać owady pożyteczne. Możemy również założyć domek dla owadów.
2. Warzywnik
W wiejskich ogródkach warzywnik był obecny zawsze, natomiast te miejskie przez lata były tylko typowo ozdobne. Obecnie moda na własnoręczną uprawę warzyw podbija wszystkie ogrody - nawet te najmniejsze balkonowe. Uprawa warzyw nie jest trudna, nie wymaga także dużej przestrzeni. Piękny warzywnik możemy urządzić nawet na niewielkiej grządce oraz w skrzynkach lub donicach na balkonie bądź tarasie. W warzywniku mogą znaleźć się rozmaite gatunki warzyw oraz zioła.
Do tych łatwych w uprawie polecanych dla początkujących miłośników ogrodnictwa należą:
- sałata,
- rukola,
- roszponka,
- rzodkiewki,
- szczypiorek,
- fasolka szparagowa,
- pomidorki koktajlowe,
- bazylia,
- tymianek,
- oregano,
- mięta,
- melisa.
Oprócz warzyw i ziół możemy także posadzić kilka krzaczków owocowych na przykład poziomki, truskawki, porzeczki czy agrest. Własnoręczna upraw warzyw, owoców i ziół daje ogromną satysfakcję. Ponadto mamy pewność, że plony z własnej uprawy są ekologiczne i zdrowe, ponieważ nie ma na nich pestycydów.
3. Mini ogród miejski
Nowoczesne mini ogrody miejskie to prawdziwy hit, który od kilku sezonów coraz bardziej zyskuje na popularności. Piękna przestrzeń zieleni można stworzyć nawet na skrawku ziemi, maleńkim balkonie, a nawet parapecie za oknem. Potrzeba jedynie chęci i trochę wyobraźni. Z pomocą przychodzą też nowoczesne bardzo funkcjonalne akcesoria ogrodnicze jak na przykład kaskadowe lub piętrowe doniczki, które możemy wykorzystać zarówno do uprawy roślin ozdobnych, jak i ziół oraz warzyw. Ciekawą opcją jest także powieszenie doniczek z roślinami na murze budynku. Do uprawy roślin możemy też wykorzystać specjalne maty wertykalne do sadzenia roślin. Takie nowoczesne maty są wykonane z hydrofobowego materiału i mają narożne zatrzaski, co sprawia, że materia organiczna nie wydostaje się z nich na zewnątrz, a więc podłoga na balkonie czy tarasie nie ulegnie zabrudzeniu.
Mini ogród miejski na balkonie
Coraz częściej zdarza się, że warunkach miejskich na maleńkim skrawku ziemi przy bloku czy na niedużych balkonach powstają naprawdę imponujące miejskie mini ogrody. Zdecydowanie warto spróbować. Możemy zdecydować się na uprawę pięknych zwisających odmian letnich kwiatów jak pelargonie, surfinie czy fuksje albo ziół na przykład bazylii, tymianku lub rozmarynu, bądź warzyw takich jak urocze pomidorki koktajlowe, fasolka szparagowa, czy różne odmiany sałaty.
4. Styl retro w ogrodzie
Niesamowicie modne są również ogrody w stylu retro. Jak wyglądają w praktyce? Retro ogrody nawiązują mocno swoją stylistyką do typowych tradycyjnych wiejskich o sielskim ciepłym charakterze. Znajdziemy w nich kolorowe kwiaty, warzywa i owoce. Możemy je oczywiście również urządzić w tradycyjnej formie lub w postaci mini ogródka na balkonie bądź tarasie.
W retro ogrodzie posadźmy takie gatunki kwiatów jak:
- cynie,
- nagietki,
- mieczyki,
- słoneczniki,
- rudbekie,
- aksamitki
- oraz maciejkę.
Nie może w nim zabraknąć także swojskich ziół jak:
- majeranek,
- pietruszka,
- koper
- oraz kilku krzaczków owocowych.
5. Własnoręcznie wykonane meble ogrodowe
Samodzielnie możemy też zrobić drewniane skrzynie do uprawy warzyw, a także podpórki i pergole do roślin pnących. Wykażmy się kreatywnością, a z pewnością okaże się, że wiele nieprzydatnych już w domu rzeczy może stanowić ciekawą i oryginalną ozdobę naszego ogrodu. Na przykład z nieużywanej już metalowej misy lub garnka możemy zrobić piękny kwietnik. Z kolei ze starej wanny możemy zrobić na przykład niesamowite oczko wodne.
Kwietnik w starym wozie
Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w bloku w mieście stworzenie przydomowego zielnego zakątka zawsze jest dobrym pomysłem. Uprawa nawet najmniejszego ogródka jest fascynującym i dającym ogromną satysfakcję zajęciem, w które można zaangażować całą rodzinę.
Najmodniejsze w tym sezonie ogrody, balkony i tarasy to wcale nie te idealne, ale też stworzone z sercem i w zgodzie z naturą, gdzie znajdziemy kwiaty, zioła i warzywa uprawiane w ekologiczny sposób i dokąd chętnie przylecą motyle, trzmiele i pszczoły.
Komentarze